Wielkie zamówienie na dostawcze samochody na prąd

Wielkie zamówienie na dostawcze samochody na prąd
Mercedes Benz

Mercedes-Benz wyprodukuje ponand 1,8 tysiąca dostawczych samochodów elektrycznych, które zasilą europejskie odziały Amazona.

Zamówienie złożone przez amerykański koncern obejmuje dostawę 600 modeli eVito oraz ponad 1200 eSprinter, które mają rozwozić paczki w oddziałach Amazona w całej Europie.

Pierwszy z tych modeli zostanie wyposażony w baterie o pojemności 41 kWh (35 kWh pojemności użytkowej), co ma zapewniać zasięg od 150 do 184 km (zgodnie z normami wynikającymi z unijnej dyrektywy 692/2008/EC).

REKLAMA

Drugi z modeli zamówionych przez Amazona zostanie wyposażony w baterię o pojemności 55 kWh (47 kWh pojemności użytkowej), a jego zasięg ma wynosić 168 km przy maksymalnym obciążeniu. Bateria ma być ładowana z poziomu 10 proc. do 80 proc. w czasie nawet 25 minut.

Jak podkreśla Mercedes-Benz, to dla niego dotychczas największe zamówienie na samochody elektryczne.

Współpraca obu firm sięga 2018 roku, kiedy Mercedes-Benz zaangażował się w budowę infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych przy obiektach Amazona w niemieckim mieście Bochum.

Amerykański koncern rozbudowuje infrastrukturę ładowania także w innych niemieckich miastach. Kilka tygodni temu uruchomił w Essen stację, na której można ładować jednocześnie 340 pojazdów elektrycznych.

REKLAMA

Mercedes-Benz oraz Amazon przyłączyły się do inicjatywy The Climate Pledge, deklarując osiągnięcie zeroemisyjności do roku 2040.

Amazon to jeden z liderów wśród największych koncernów na świecie jeśli chodzi o przechodzenie na zasilanie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Cel Amazona to osiągnięcie 80-procentowego udziału zielonej energii w swoim miksie energetycznym do roku 2024 i 100 proc. do roku 2030, a następnie dojście do stanu zerowych emisji netto do roku 2040.

Ten cel koncern Jeffa Bezosa realizuje budując własne źródła wytwórcze, ale także podpisując umowy PPA na dostawy energii z instalacji realizowanych przez innych inwestorów.

Do tej pory Amazon ogłosił budowę ponad 30 przemysłowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych oraz około 60 dachowych instalacji fotowoltaicznych, które powstaną na dachach jego budynków. Łączna moc tych projektów wyniesie ponad 2,9 GW, a ich efektem ma być produkcja energii w ilości ponad 7,6 TWh w skali roku, odpowiadającej zapotrzebowaniu generowanemu przez około 680 tys. gospodarstw domowych w USA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.