Lewiatan: rząd proponuje za małą moc gniazdek do ładowania EV

Lewiatan: rząd proponuje za małą moc gniazdek do ładowania EV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Eksperci Konfederacji Lewiatan odnieśli się do propozycji regulacji, które Ministerstwo Klimatu przesłało do konsultacji i które dotyczą sposobu ustalania mocy przyłączeniowej dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych związanych z budynkami użyteczności publicznej oraz budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi.

Zgodnie z rządową propozycją, w podziemnych garażach nowych bloków obowiązkowe mają być gniazdka do ładowania samochodów elektrycznych. Ich moc ma wynosić 3,7 kW, co jednak zdaniem Lewiatana jest zbyt niskim poziomem.

Uważamy, że minimalna moc przyłączeniowa dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych w budynkach powinna być większa i wynosić 7,4 kW. Projekt rozporządzenia będzie dotyczył budynków, które powstaną w przyszłości i będą funkcjonować przez wiele lat. W związku z tym trzeba uwzględnić rosnącą liczbę samochodów elektrycznych, jak i zwiększającą się pojemność baterii – komentuje Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Lewiatan zwraca uwagę, że już obecnie przy nowszych modelach samochodów elektrycznych, gniazdka 3,7 kW nie pozwalają na naładowanie pojazdu „do pełna” przez 10 godzin, a takim założeniem kierują się mieszkańcy chcący naładować samochód w nocy i dlatego niezbędne jest zwiększenie mocy przyłączeniowej gniazdek.

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan zwraca jednak uwagę, że maksymalna moc przyłączeniowa pojedynczego punktu ładowania w budynkach powinna być przy tym ograniczona do 22 kW ze względu na wysokie koszty, jakie generowałoby to dla mieszkańców.

– Ładowarki o mocy powyżej 22 kW powinny być instalowane tylko na stacjach szybkiego ładowania, w których koszty ponoszą przede wszystkim jej użytkownicy – dodaje Dominik Gajewski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.