Elektromobilność w Polsce rozpędza się. Jak naładować samochód elektryczny?

Elektromobilność w Polsce rozpędza się. Jak naładować samochód elektryczny?
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Pod koniec lutego 2021 r. po polskich drogach jeździły 20 504 elektryczne samochody osobowe, z których 51 proc. (10 471) stanowiły pojazdy w pełni elektryczne a pozostałą część hybrydy typu plug-in (10 033). Przez pierwsze dwa miesiące 2021 roku liczba samochodów elektrycznych zwiększyła się o 1 793 o 51 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.  wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Już blisko 30 proc. Polaków rozważa zakup auta elektrycznego.

Wraz z dynamicznym rozwojem rynku aut elektrycznych stale przybywa punktów ładowania, których liczba i dostępność jest jednym z istotnych czynników przy decyzji o zakupie auta elektrycznego. Jak wygląda aktualna infrastruktura do ładowania aut elektrycznych?

Tak wypada liczba stacji ładowania uruchomionych w Polsce na tle Europy:

REKLAMA

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Jaki jest czas ładowania w zależności od pojemności akumulatorów i mocy stacji ładowania?

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Transport odpowiada za 24 proc. bezpośrednich emisji CO2 ze spalania paliw. Według szacunków elektryfikacja transportu w latach 2020-2050 może obniżyć emisje gazów cieplarnianych w Europie o 55 proc.

98,7 proc. to wskaźnik uzależnienia Polski od importu ropy naftowej. Rozwój elektromobilności pozwoli go obniżyć, a także stworzyć szansę na wzrost innowacyjności gospodarki.  

Elektromobilność przyczynia się do rozwoju wielu gałęzi gospodarki oraz kreuje nowe miejsca pracy.

REKLAMA

Zeroemisyjny transport w połączeniu z fotowoltaiką to także recepta na ograniczenie smogu w Polsce. Na 100 europejskich miast o największym zanieczyszczeniu powietrza aż 29 z nich jest w Polsce. Rocznie w Polsce liczba przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrze to ponad 50 tys. osób.

Ceny aut elektryczny także zbliżają się do cen aut spalinowych. Udział ceny akumulatorów litowo-jonowy w cenie pojazdu elektrycznego średniej wielkości w 2015 roku wynosił ponad 50 proc., w 2021 jest to już ok. 28 proc.

Nie bez znaczenie są także dostępne zachęty, które już obowiązują są to m.in.

  • Darmowe parkowanie w centrach miast,
  • Zwolnienie z akcyzy,
  • Wyższe odpisy amortyzacyjne,
  • Darmowe parkowanie w centrach miast,
  • Możliwość jazdy po busbasach.

Zeroemisyjny transport wspiera także SOLSUM, użytkując i stale rozbudowując (od 2014 r.) flotę aut w 100 proc. elektrycznych.

Korzystając ze swoich długoletnich doświadczeń popartych wieloma testami, dostarczamy kompleksowe rozwiązania obejmujące carporty fotowoltaiczne, stacje ładowania AC oraz DC o mocy od 7kW do 150kW a od 2015r. a także usługi projektowe i doradczo-szkoleniowe.

Nowością na rok 2021 jest carport fotowoltaiczny z dowolną liczbę stanowisk z opcją montażu stacji ładowania i bezpośredniego ładowania samochodu elektrycznego.

 

Więcej informacji o ofercie stacji ładowania aut elektrycznych dostępnych w ofercie SOLSUM:

 

artykuł sponsorowany