Bezprzewodowe ładowanie samochodów elektrycznych?

Bezprzewodowe ładowanie samochodów elektrycznych?
Groon, flickr cc-by-2.0

Czy stacje ładowania samochodów elektrycznych będą bezprzewodowe? Pierwszą taką instalację ma już Google. {więcej}

Bezprzewodowe stacje ładowania baterii w autach elektrycznych to pomysł amerykańskiej firmy Plugless Power. Aby naładować dzięki nim baterię samochodową wystarczy najechać na specjalny punkt, a dzięki procesowi ładowania odbywającego się w sposób zdalny nie trzeba nawet wysiadać z auta.

Pierwszą instalację do zdalnego ładowania pojazdów elektrycznych zamontował w swojej siedzibie w Mountain View internetowy potentat Google.

REKLAMA
REKLAMA

Plugless Power opracowało swoje rozwiązanie już 2 lata temu, jednak dopiero teraz firma znalazła na nie pierwszego, ale za to bardzo znaczącego klienta. Google wykorzysta bezprzewodową stację ładowania pojazdów dla swojej, sukcesywnie rozbudowywanej floty elektrycznych pojazdów.

Na razie nie wiadomo, jaki jest koszt pojedynczej, bezprzewodowej stacji ładowania pojazdów marki Plugless Power. Nie wiadomo także, kiedy tego rodzaju instalacje mogą wejść do powszechnego użytku.

Mechanizm bezprzewodowego ładowania baterii odbywa się za pomocą znanego od ponad 100 lat zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Czy już niedługo za jego pomocą powszechne będzie także ładowanie samochodów?

Być może rozwiązanie opracowane przez Plugless Power to jedynie początek. Nowozelandzki start-up, firma Halo IPT, pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli dzięki zjawisku indukcji ładować elektryczne samochody w trakcie jazdy.