Autolib: Paryż stawia na elektryczne auta

Autolib: Paryż stawia na elektryczne auta
satguru, lickr cc-by-2.0

W Paryżu uruchomiono system publicznych wypożyczalni samochodów elektrycznych. Czy „Autolib” powtórzy sukces „Velib”, czyli paryskiego systemu wypożyczalni rowerów? {więcej}

W ramach systemu „Autolib” w stolicy Francji i na jej przedmieściach zainstalowano 250 stacji, w których Paryżanie mogą wypożyczyć elektryczne auta. Sieć stacji w przyszłym roku ma zostać rozbudowana do 1200 punktów, a liczba elektrycznych pojazdów ma się zwiększyć do 3 tysięcy.

Wypożyczenie auta w systemie „Autolib” kosztuje 5-7 euro na pół godziny, a także wiąże się z zostawieniem kaucji w wysokości 250 euro. Ponadto, chętni do skorzystania z systemu muszą wykupić dzienny, miesięczny lub roczny abonament, którego cena to odpowiednio 10, 15 i 144 euro. Jak do tej pory w systemie subskrybowano ponad 2 tysięcy użytkowników.

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, uruchomienie projektu „Autolib” wywołuje krytykę ze strony dotychczasowych użytkowników, którzy skarżą się m.in. na wysokie ceny i skomplikowany system płatności. Narzekają ponadto taksówkarze i wypożyczalnie samochodów, którym „Autolib” odbiera klientów.

Niedawno odnotowano też przypadek potrącenia przez elektryczne auto, którego ofiara skarżyła się, że przechodząc przez ulicę nie usłyszała przejeżdżającego pojazdu. Niemniej jednak, projekt „Autolib”, jeśli będzie cieszył się podobną popularnością jak projekt „Velib”, przyniesie mieszkańcom Paryża z pewnością wiele korzyści takich jak czystsze powietrze.

gr