REKLAMA
 
REKLAMA

W Danii ruszyła stacja wymiany baterii dla użytkowników EV

W Danii ruszyła stacja wymiany baterii dla użytkowników EV
fot. NIO

Jeden z chińskich koncernów motoryzacyjnych wdraża alternatywę dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Otworzył swoją pierwszą w Danii stację wymiany baterii w pojazdach elektrycznych (EV). Położony przy autostradzie obiekt ma pozwalać na bardzo szybką zmianę akumulatora.

Stację wymiany baterii pojazdów z napędem elektrycznym w Danii uruchomił chiński producent samochodów elektrycznych NIO. Zlokalizowana jest przy autostradzie E20 w miejscowości Slagelse, około 100 km na południowy zachód od Kopenhagi.

Jak podkreśla NIO, wybór miejsca nie jest przypadkowy. Stacja znajduje się na trasie w pobliżu pięciu krajów europejskich: Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec i Holandii.

REKLAMA

Według informacji chińskiego producenta pełen proces wymiany baterii na nową, w pełni naładowaną ma trwać nie więcej niż trzy minuty. Jest on w pełni zautomatyzowany, łącznie z możliwością autonomicznego wjazdu auta do stacji.

Chińczycy wkraczają do Europy

Marka samochodów elektrycznych NIO jest powszechnie znana w Chinach. Jednak producent od pewnego czasu stopniowo wchodzi też do Europy. Swoje samochody sprzedaje na terenie Norwegii i Niemiec. Kolejne jego plany obejmują m.in. Danię, Szwecję i Holandię.

Oprócz sprzedaży samochodów NIO ma również apetyt na rozwój infrastruktury ładowania dla swoich pojazdów. Uruchomiona w Slagelse stacja wymiany baterii do EV to pierwszy taki obiekt NIO w tym kraju, ale podobne działają już w innych krajach UE, m.in. w Szwecji, Norwegii i Niemczech.

REKLAMA

Oprócz stacji oferujących wymianę baterii NIO ma również na terenie Europy w sumie sześć tradycyjnych stacji ładowania, zlokalizowanych w Szwecji Norwegii i Holandii. Jednocześnie chiński producent informuje, że jego europejscy klienci mogą obecnie korzystać z niemal 390 tys. punktów ładowania dostępnych w usłudze roamingowej.

Rosnąca sprzedaż i plany ekspansji

Niedawno NIO ogłosił, że w lutym 2023 roku dostarczył klientom 12 157 pojazdów, w tym 5027 elektrycznych SUV-ów z segmentu premium. Osiągnięte wyniki oznaczają wzrost o 42,9 proc. miesiąc do miesiąca i aż o 98,3 proc. rok do roku.

Od początku tego roku NIO dostarczył 20 663 pojazdów, co jest wzrostem o 30,9 proc. rok do roku. Łącznie liczba wyprodukowanych przez chińskiego producenta pojazdów wynosi ponad 310 220.

Wszystko wskazuje na to, że NIO będzie coraz śmielej wkraczać na rynek europejski. Jednocześnie producent zamierza nadal mocno się rozwijać na macierzystym rynku. W planach ma rozwój 1000 nowych stacji wymiany baterii na ternie Chin.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Pytanie tylko jakiej jakości te akumulatory. Wymienisz nowy na ich i potem co? Zapłacisz za kilowaty których może nie być a i tak nie udowodnisz bo ci powiedzą że je sam zużyłeś. Przepływowe akumulatory byłyby tu najlepsze. Tankujesz naładowany płyn a oddajesz rozładowany.

Ta marka jest już w Norwegii która stała się najbardzej zelektryfikowanym krajem w Europie. I sprawa z samochodami NIO wygląda tak z tego co wiem, że kupując auto płacisz za auto bez baterii – bateria jest jakby w dzierżawie dzięki temu płacisz mniej za auto bo wiadomo że bateria jest najdroższa, a wymiana bateri faktycznie trwa krócej niż zatankowanie auta paliwem. Może i to dobra alternatywa – auto mniej kosztuje, nie musisz się martwić że bateria się zużywa i czekać aż naładuje się gdy spieszysz się na ważne spotkanie a tuocy brak. Tj. ciekawe rozwiązanie i bardzo funkcjonalne przecież bateria to tylko bateria która daje energię nie musimy mieć tej samej latami i martwić że się zużywa – wymieniam i dalej jeżdżę. Apropos na youtube są filmy o tych stacjach w Norwegii nagranych przez polskiego youtubera.

można prościej i taniej : akumulatory pod siedzeniami wsuwane od boku ( rozładowany wysuwany drugą stroną ). Pokazałem na filmie „system szybkiej wymiany akumulatorów w EV” na YT

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA