REKLAMA
 
REKLAMA

W tych miejscach w Polsce mają powstać stacje ładowania EV i tankowania wodoru

W tych miejscach w Polsce mają powstać stacje ładowania EV i tankowania wodoru
Fot. Pixabay - Felix Müller

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało propozycję rozmieszczenia ogólnodostępnej infrastruktury ładowania oraz tankowania wodoru. Spełnia ona wymagania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych i uchylenia dyrektywy 2014/94/UE (AFIR).

W lipcu br. Rada UE przyjęła rozporządzenie o infrastrukturze paliw alternatywnych. Uzgodniono wówczas nowe rozwiązania, których celem jest większe wykorzystanie pojazdów napędzanych energią elektryczną i wodorem. Zapisano je w regulacji określanej jako AFIR (ang. Alternative Fuel Infrastructure Regulation), będącej elementem pakietu legislacyjnego Fit for 55. Ma on na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej o 55 proc. do roku 2030 w stosunku do poziomu emisji odnotowanego w 1990 r. W nowych przepisach kluczowe znaczenie mają obowiązki dotyczące budowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i stacji tankowania wodorem.

Stacje ładowania co 60 km

Zgodnie z nowymi regulacjami do 2030 r. kraje UE będą musiały zapewnić dokładnie co 60 kilometrów dostęp do stacji ładowania dla samochodów elektrycznych o mocy min. 150 kW. W przypadku pojazdów ciężarowych stacje te muszą zostać wyposażone w ładowarki o mocy nie mniejszej niż 350 kW. Regulacje obejmują wyłącznie trasy wchodzące w skład transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

REKLAMA

W poniższej tabeli zestawiono cele nakładane przez rozporządzenie w zakresie infrastruktury paliw alternatywnych.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Aby przygotować się do wdrożenia tego rozporządzenia w Polsce, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało propozycję rozmieszczenia infrastruktury ładowania dla pojazdów osobowych,  lekkich samochodów dostawczych (LDV) i pojazdów ciężarowych oraz infrastruktury tankowania wodoru.

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Stacje tankowania wodoru co 200 km

Po 2030 r. ma być także rozwijana sieć stacji tankowania wodorem. Powstaną one nie tylko przy drogach, ale również w portach oraz na stacjach kolejowych i autobusowych objętych siecią TEN-T. Mają być rozmieszczone maksymalnie co 200 km.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Nowe regulacje obejmują nie tylko infrastrukturę ładowania i tankowania wodorem dla transportu drogowego. Nowe unijne prawo wprowadza obowiązki nakazujące zapewnienie stacji ładowania dla statków i samolotów.

Proponowane lokalizacje zostały uzgodnione z Ministerstwem Infrastruktury oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ciekawe, że planują stacje wodoru w Kielcach i Radomiu.
Ale na trasie S7 Kraków-Kielce-Radom-Warszawa, zero ładowarek ???

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA