REKLAMA
 
REKLAMA

Ważne zmiany w programie NaszEauto

Ważne zmiany w programie NaszEauto
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W programie NaszEauto wprowadzono nowe zasady oraz wzory dokumentów związane z zabezpieczeniem umowy o dofinansowanie. Od teraz uczestnik programu  może wybrać jedną z dwóch dostępnych form zabezpieczenia.

Trwa nabór w programie dofinansowania zakupu samochodów elektrycznych. Program NaszEauto, który ruszył 3 lutego 2025 r. i potrwa do 30 czerwca 2026 r., oferuje dofinansowanie do zakupu, leasingu lub wynajmu długoterminowego aut elektrycznych, ze szczególnym naciskiem na wsparcie osób fizycznych i jednoosobowych działalności gospodarczych.

Budżet programu wynosi 1,6 mld zł. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 40 tys. zł. Wsparciem objęty jest wyłącznie zakup samochodów osobowych. Program nie przewiduje dofinansowania zakupu pojazdów elektrycznych przez firmy.

REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że obowiązuje nowy wzór wniosku i umowy o udzielenie wsparcia, a także nowe zasady zabezpieczenia umowy.

Zasady zabezpieczenia umowy

Od teraz przy podpisywaniu umowy o dofinansowanie w programie NaszEauto beneficjent musi wybrać jedną z dwóch form zabezpieczenia.

REKLAMA

1. Cesja praw z polisy AC

  • Na czym polega?
    Cesja oznacza przeniesienie praw z ubezpieczenia AC na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
  • Jak to zrobić?
    – Cesja ustanawiana jest przez firmę ubezpieczeniową – w formie zapisu w polisie lub aneksu.
    – Po podpisaniu umowy z programem beneficjent otrzyma mailem wzór zawiadomienia dla zakładu ubezpieczeń.
  • Dane do cesji:
    Nazwa: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
    Adres: ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa
    NIP: 5220018559
    REGON: 142137128

2. Weksel in blanco z deklaracją wekslową

  • Na czym polega?
    To forma zabezpieczenia w postaci podpisanego weksla bez podanej kwoty, z towarzyszącą deklaracją regulującą warunki jego użycia.
  • Wymagania:
    Notarialne poświadczenie podpisów na wekslu i deklaracji.
  • Co otrzyma beneficjent?
    Po podpisaniu umowy komplet wymaganych dokumentów zostanie przesłany beneficjentowi mailem.
  • Jak dostarczyć dokumenty?
    Można je przesłać drogą pocztową lub złożyć osobiście.

Bezpieczeństwo dokumentów po zakończeniu umowy

Jak zapewnia NFOŚiGW, niezależnie od wybranej formy zabezpieczenia dokumenty po zakończeniu umowy zostaną komisyjnie zniszczone. Z tej czynności zostanie sporządzony protokół zniszczenia jako formalne potwierdzenie.

Nowe wzory dokumentów oraz instrukcja podpisywania weksla dostępne są w sekcji Materiały na tej stronie>>>>

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Wcześniej jeździłem plug-in’em , teraz od 2,5 roku czystym elektrykiem. Stwierdzam ,że tylko plug-in mogę polecić. Jazda elektrykiem to wieczny stres z ładowaniem. Nie działające ładowarki, problem z komunikacją, ilość ładowarek poza dużymi miastami niewystarczająca, ceny ładowania równe zakupowi benzyny 10 l/100 km. Nie polecam.

do gfr Podstawowy błąd w rozumowaniu. Hybrydy produkują prąd z benzyny, czyli pozyskuje się najdroższą możliwą energię.

do prosumenta : To ja widzę u Ciebie błędy w rozumowaniu , które wiążą się z definicją hybrydy. Hybryda to taki rodzaj napędu w którym występują co najmniej dwa rodzaje energii służące do napędu auta. A teraz takie pytanie : Czy silnik spalinowy w hybrydzie może napędzać koła samochodu ? Jeśli tak to daj znać. Pozdrawiam

Szanowni niedawno zakupiłem samochód elektryczny (nie podaję jaki celowo) i brałem pod uwagę przede wszystkim moje potrzeby do 20km dziennie…czasem więcej. Zasięg auta pomiędzy 20-80% około 240km Biorąc pod uwagę że kupił bym hybrydę gdzie ogrzewanie jest realizowane z silnika spalinowego to raczej nie pocieszył bym się jazdą elektryczną.
Ładowanie mam ze słoneczka czyli średnio 0,5 Pln za kWh zużycie auta w ruchu miejskim to 10-16kWh czyli w najgorszym razie 8Pln/100km przy najlepszej hybrydzie 3l/100km liczę po 6plnx3L=18Pln Moja Jazda to 90% miejska reszta do 300km w jedną stronę 3x do roku. Więc to nie jest kwestia przekonania a EKONOMI. 🙂

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady