APS Energia z kontraktem na budowę ogólnopolskiej sieci ładowarek

Producent systemów zasilania gwarantowanego – APS Energia – podpisał umowę z firmą Eway na dostawę stacji ładowania pojazdów elektrycznych dla dużej sieci handlowej działającej na terenie całej Polski.
W ramach kontraktu, którego wartość sięga niemal 10 mln zł, spółka ma dostarczyć co najmniej 283 publiczne stacje ładowania, w tym 56 szybkich stacji DC oraz 227 stacji AC. Zarząd APS Energii podkreśla, że pozyskany kontrakt ma istotne znaczenie w kontekście dywersyfikacji działalności spółki, która rozwija się także w sektorach trakcji i transportu, infrastruktury wojskowej oraz energetyki jądrowej.
Projekt powstanie we współpracy z firmą Eway, która odpowiada za zarządzanie systemem ładowania, w tym obsługę rozliczeń za energię elektryczną. Rozwiązanie umożliwi płatności kartami bez konieczności korzystania ze specjalnej aplikacji.
Jak wynika z informacji przekazanych przez APS Energię, spółka będzie odpowiedzialna za produkcję ładowarek, integrację oprogramowania umożliwiającego komunikację z chmurami IT oraz serwis urządzeń. Firma zapowiada, że pozytywne zakończenie podstawowego etapu umowy może poskutkować rozszerzeniem współpracy i realizacji jednego z największych projektów sieci ładowania w Polsce.
Dofinansowanie na magazyny energii
APS Energia to polska spółka technologiczna, która od 1995 r. specjalizuje się w projektowaniu i produkcji m.in. systemów zasilania gwarantowanego. Jej główna siedziba znajduje się w Stanisławowie Pierwszym pod Warszawą, a firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Strategicznym kierunkiem rozwoju APS Energii na lata 2025–2027 jest segment elektromobilności. Firma planuje aktywnie uczestniczyć w programach dotacyjnych związanych z rozbudową infrastruktury ładowania, ale także magazynowaniem energii.
Wśród realizowanych inwestycji jest projekt „APStorage 2.0” dofinansowywany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt obejmuje stworzenie modułowego, zdalnie sterowanego i bezpiecznego systemu magazynowania energii. Firma prowadzi również prace nad przekształtnikiem przeznaczonym do dużych magazynów energii.
Jak wylicza APS Energia, na początku marca 2025 r. wartość portfela zamówień spółki osiągnęła rekordowy poziom 147,5 mln zł. Zarząd wskazuje również na szanse rozwojowe związane z Krajowym Planem Odbudowy, który wspiera transformację energetyczną w Polsce. Więcej na ten temat inwestycji prowadzonych przez APS Energię w artykule: APS Energia wchodzi na nowe zagraniczne rynki.
Eway, partner projektu infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, specjalizuje się w instalacji i zarządzaniu infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych i posiada w 100% polski kapitał.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.