Kraków zaczyna montaż miejskich stacji ładowania

Kraków zaczyna montaż miejskich stacji ładowania
Fot. Smart City Polska

Pod koniec ubiegłego tygodnia spółka Smart City Polska oddała do użytku pierwszą stację ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Krakowa. Do końca roku w stolicy Małopolski ma się pojawić w sumie 25 miejskich stacji ładowania.

Jak zapewnia Urząd Miasta Krakowa, stacja ładowania oddana do użytku na placu Na Groblach to pierwsza tego typu inwestycja sektora prywatnego w Polsce, realizowana w oparciu o zapisy uchwalonej w styczniu tego roku ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Oddanie do użytku tej stacji to efekt porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych i systemu car sharing z lipca ub.r. między Gminą Miejską Kraków a Smart City Polska Sp. z o.o.

REKLAMA

W ramach realizowanego wspólnie projektu każdy mieszkaniec, który jest posiadaczem samochodu elektrycznego, będzie mógł ładować swój samochód na tego typu stacji. Chcemy, by e-mobilność w Krakowie się rozwijała, a miasto było w przyszłości liderem tej branży w Polsce – komentuje Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta ds. inwestycji i infrastruktury.

Urząd Miasta Krakowa podaje, że stacje ładowania funkcjonujące pod marką Altilium, mają być dostępne dla wszystkich użytkowników pojazdów elektrycznych, a ich obsługa, w tym płatność, odbywać się będzie za pomocą aplikacji mobilnej.

REKLAMA

Stacje Altilium zostaną wyposażone w kable ładowania celem ułatwienia użytkowania i zwiększenia komfortu użytkownika. Korzystający ze stacji nie będzie miał potrzeby posiadania własnych kabli. Złącza kablowe wykonano zgodnie ze standardem europejskim, wyposażając je we wtyki typu 2 (Mennekes). W zależności od lokalizacji stacje występować będą w dwóch wariantach 2X22 KW lub 1X44 KW.

Stacje jednostanowiskowe o mocy 44 KW umiejscawiane są w lokalizacjach o dużym deficycie miejsc postojowych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Rady Dzielnicy I.

Jak informuje krakowski magistrat, w planach spółki Smart City Polska jest uruchomienie miejskiego systemu wynajmu krótkoterminowego samochodów elektrycznych. Do końca przyszłego roku spółka planuje uzupełnienie systemu stacji ładowania na terenie Krakowa o dalsze lokalizacje, osiągając tym samym ilość 12 punktów ładowania. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o