PKP ma pierwsze stacje ładowania

PKP ma pierwsze stacje ładowania
Fot. PKP

Od piątku właściciele samochodów elektrycznych mogą skorzystać z czterech stacji do ładowania, uruchomionych przy dworcach kolejowych PKP. Pierwsze ładowarki zainstalowane zostały na terenie województwa śląskiego. Spółka planuje również montaż kolejnych urządzeń przy wybranych dworcach w innych województwach.

Pierwsze stacje uruchomione zostały przy dworcach Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i Gliwice. Wszystkie zostały wyposażone w dwa gniazda ładujące, każde o mocy 22 kW. Umożliwiają one ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. Urządzenia zostały wyposażone w system zabezpieczeń uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę postronną. Przeznaczone do ładowania miejsca postojowe zostały pomalowane na zielono i oznaczone specjalnym piktogramem.

Za instalację odpowiadały spółki z Grupy PKP. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a przyłącza wykonał PKP Telkol. Każde z urządzeń zostało objęte pięcioletnią gwarancją.

REKLAMA

Przyjęty przez nas w 2017 r. program zaprojektowania i wyprodukowania naściennych oraz wolnostojących stacji ładowania w pełni wpisuje się w rządowy program rozwoju elektromobilności. Efektem tego są stacje ecoMOTO. Urządzenia są przygotowane do pracy w systemie operatora i są zgodnie z obowiązującymi przepisami o elektromobilności, posiadają również certyfikat zgodności. Już wkrótce liczba dostępnych dla społeczeństwa punktów ładowania ecoMOTO znacznie się powiększy, a stacje ładowania przy dworcach kolejowych będą miały w tym swój istotny udział – mówi Krzysztof Magierowski, prezes zarządu Kolejowych Zakładów Łączności.

REKLAMA

W pierwszym etapie PKP S.A. planuje montaż 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Poza uruchomionymi dzisiaj urządzeniami w województwie śląskim spółka zamierza w przyszłym roku zamontować ładowarki również przy dworcach Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz.

PKP zwraca uwagę, że w przyszłości stacje będą mogły również stanowić bazę dla usługi e-carsharingu, umożliwiając pasażerowi wypożyczenie lub pozostawienie samochodu elektrycznego. W pierwszych miesiącach usługa ładowania będzie darmowa. Korzystanie ze stacji nie będzie również wymagało wcześniejszej rejestracji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.