Columbus złożył ofertę w aukcji rynku mocy dla ogromnego magazynu energii

Columbus złożył ofertę w aukcji rynku mocy dla ogromnego magazynu energii
Dawid Zieliński. Fot. Columbus

Columbus chce zakontraktować 1 mld zł na rynku mocy dla ogromnego magazynu energii. Instalacja osiągnąć ma moc 123,85 MW i pojemność 532 MWh. Jak podkreśla spółka, będzie to największy w Polsce i jeden z największych w Europie wielkoskalowych magazynów, a także jeden z największych kontraktów na rynku mocy.

Columbus Energy w pierwszej rundzie aukcji rynku mocy złożył ofertę maksymalną dla magazynu energii – dla mocy 123,85 MW. Spółka planuje zbudować i uruchomić swój magazyn energii do 2027 roku. Wtedy też obiekt ma zacząć działać na rynku mocy.

Zakładana wartość inwestycji wyniesie około 1 mld zł, także wartość przychodów generowanych przez magazyn w okresie 17 lat szacowana jest na ponad 1 mld zł tylko z rynku mocy. Magazyn ma ponadto generować przychody z rynku arbitrażu na cenie energii i z usług systemowych w przyszłości.

REKLAMA

Gdyby ten magazyn dzisiaj pracował, to byłby jednym z największych projektów na świecie, a na pewno największy w Europie. Cieszymy się, że udało nam się skutecznie złożyć ofertę, bo jest to bardzo duża inwestycja, która wiąże się z wieloma wyzwaniami – od wyboru technologii i partnera po zapewnienie inteligentnego finansowania. Rynek mocy zdecydowanie w tym pomoże, natomiast tego typu magazyn w przyszłości zapełni luki podczas przerw w dostawie energii. Jest to jedna z największych prywatnych inwestycji w Polsce w sektorze energetyki i, mam nadzieję, nie ostatnia – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.

Inwestycja realizowana będzie w południowej Polsce (spółka nie podaje szczegółów lokalizacji).

Wynik aukcji zostanie ogłoszony przez PSE w ciągu najbliższych trzech dni, natomiast o ostatecznych wynikach aukcji prezes URE ma poinformować w ciągu 21 dni.

Kolejne inwestycje w magazynowanie energii

O planach budowy ogromnego bateryjnego magazynu energii Columbus poinformował w lipcu br. Spółka pozyskała wtedy warunki przyłączenia dla przemysłowej instalacji o mocy prawie 133 MW i pojemności 532 MWh.

REKLAMA

To pierwsza zaplanowana przez Columbus inwestycja w obszarze magazynowania energii.

– To nasza pierwsza inwestycja w wielkoskalowy magazyn energii, a w planach mamy kolejne tego typu przedsięwzięcia – deklarował wówczas prezes Columbusa.

Już we wrześniu firma ogłosiła, że jedna z jej spółek uzyskała warunki przyłączenia do sieci przesyłowej dla kolejnego magazynu energii – o maksymalnej mocy 62,7 MW i pojemności 250,8 MWh.

Całkowity koszt tej inwestycji wynieść ma około 0,5 mld zł. Columbus chce skorzystać z finansowania zewnętrznego w celu realizacji tego projektu. Także w tym wypadku nie ujawniono lokalizacji magazynu energii, wiadomo jedynie, że powstanie w południowej Polsce.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.