OZE nie dostanie wsparcia z powodu ujemnych cen energii

OZE nie dostanie wsparcia z powodu ujemnych cen energii
Pixabay

Ustawa o odnawialnych źródłach energii wyklucza przyznanie producentom energii odnawialnej zielonych certyfikatów, gdy na rynku hurtowym wystąpiły ujemne ceny energii. Taka sytuacja miała miejsce w zeszłym miesiącu.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) przypomina, że według 46 ust. 4 ustawy o odnawialnych źródłach energii świadectwa pochodzenia energii odnawialnej – popularnie nazywane zielonymi certyfikatami – nie przysługują za energię ze źródła odnawialnego dostarczoną w godzinach, gdy średnie ceny energii z Rynku Dnia Następnego (RDN) były niższe niż 0 zł/MWh przez co najmniej sześć kolejnych godzin (chodzi o średnie ważone wolumenem transakcji giełdowych ceny godzinowe zgodnie z indeksem TGEBase).

Taka sytuacja miała miejsce w połowie zeszłego miesiąca – 15 października ceny energii na RDN w godzinach od 9 do 16 osiągnęły wartości ujemne. Wyniosły od -2,09 zł/MWh do -23,46 zł/MWh.

REKLAMA

Obowiązek wytwórców energii

URE zaznacza, że pojawienie się ujemnych cen przez minimum sześć godzin oznacza konieczność skorygowania przez wytwórców energii odnawialnej wniosków o wydanie świadectw pochodzenia składanych za pośrednictwem operatora systemu elektroenergetycznego do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

We wniosku o wydanie świadectwa pochodzenia za październik 2023 r. wytwórcy powinni w pkt 5 odjąć od ogólnego wolumenu energii dostarczonej w tym miesiącu jej ilość wytworzoną 15 października w godz. od 9 do 16.

Regulator informuje, że dla instalacji OZE umożliwiających ustalenie ilości energii wytworzonej w przedziałach godzinowych za podstawę do skorygowania wniosku należy przyjąć wskazania urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego tej instalacji. Jeśli natomiast instalacja nie daje takiej możliwości, za podstawę korekty powinno się przyjąć ilość energii, jaka mogłaby zostać w niej wytworzona w czasie zaistnienia cen ujemnych, przy założeniu, że instalacja ta pracowała w tym czasie z mocą zainstalowaną.

REKLAMA

Jeśli wniosek o wydanie zielonych certyfikatów nie zostanie odpowiednio skorygowany, URE wezwie wytwórcę energii odnawialnej do złożenia korekty. Urząd zastrzega, że taka sytuacja „z dużym prawdopodobieństwem wydłuży czas trwania postępowania w sprawie wydania świadectw pochodzenia energii z OZE”.
.

.

Zielone certyfikaty

System zielonych certyfikatów obejmuje większych wytwórców energii odnawialnej, którzy uruchomili swoje instalacje najpóźniej do połowy 2016 r. Wprowadzona wówczas nowelizacja ustawy o odnawialnych źródeł energii zamknęła ten system dla nowych wytwórców. Uzyskali oni możliwość wsparcia w formie kontraktów różnicowych w systemie aukcyjnym (prawo do rozliczenia ujemnego salda), przyznawanego na podstawie aukcji, z których pierwsza odbyła się w grudniu 2016 r.

Zielone certyfikaty są drugim, obok sprzedaży energii, podstawowym źródłem przychodów dla wytwórców energii odnawialnej korzystających z tego systemu. Ostatnio, na skutek obniżenia tzw. obowiązku OZE, ceny zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie energii mocno spadły.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.