Chiny nie zwalniają w fotowoltaice. 45 GW nowych mocy

Chiny nie zwalniają w fotowoltaice. 45 GW nowych mocy
Sungrow

W ubiegłym roku chiński rynek fotowoltaiczny zanotował spektakularny wzrost zainstalowanych mocy w PV. Pierwsze miesiące tego roku pokazują, że Chińczycy w 2024 r. mogą zainstalować jeszcze więcej fotowoltaiki.

Według danych chińskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej CPIA w 2023 r. w Chinach powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 216,8 GW. To oznacza, że zainstalowana moc systemów fotowoltaicznych w zeszłym roku rosła tam codziennie średnio o niemal 600 MW.

Niesamowity wynik w tym zakresie Chińczycy odnotowali w grudniu 2023 r., kiedy w Państwie Środka miały powstać elektrownie fotowoltaiczne o mocy 53 GW. Przeciętnie w jednym dniu instalowano więc aż 1,7 GW.

REKLAMA

Łączna moc nowych elektrowni fotowoltaicznych uruchomionych w czwartym kwartale 2023 r. okazała się niemal tak duża jak moc elektrowni PV uruchomionych w Chinach w całym 2022 r. (87,4 GW vs. 87,9 GW).

Na koniec 2023 r. całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Chinach wyniosła 609,5 GW, czyli była niemal 2,5-ktotnie wyższa niż całkowita moc PV w Europie.

Moc fotowoltaiki w Chinach na koniec zeszłego roku przekraczała też wyraźnie zainstalowaną w tym kraju moc w energetyce wiatrowej (440 GW).

REKLAMA

Ponad 45 GW w jeden kwartał

Teraz nowe informacje z Państwa Środka pokazują, że Chińczycy nie zamierzają zwalniać tempa inwestycji w fotowoltaikę. Rządowe dane pokazują, że w pierwszym kwartale 2024 r. w Chinach powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 45,74 GW. Jest to wynik o 12 GW lepszy od osiągniętego w analogicznym kwartale zeszłego roku.

W efekcie całkowita moc fotowoltaiki w Chinach na koniec zeszłego miesiąca wzrosła do niemal 660 GW.

W pierwszym kwartale 2024 roku Chińczycy zainstalowali ponadto 15,5 GW nowych mocy w energetyce wiatrowej. Moc wytwórcza w tym źródle na koniec marca w Państwie Środka wzrosła do blisko 460 GW.

Według prognoz CPIA w całym 2024 r. w Chinach powstaną elektrownie fotowoltaiczne o mocy rzędu 190-220 GW(AC).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.