Sumowanie mocy fotowoltaiki i magazynu energii. Będzie zmiana w prawie

Sumowanie mocy fotowoltaiki i magazynu energii. Będzie zmiana w prawie
BMZ

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szykuje ważną zmianę w zakresie określania mocy instalacji fotowoltaicznych współpracujących z magazynami energii.

Na rządowych stronach pojawiła się zapowiedź projektu zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem tej nowelizacji ma być zliberalizowanie zasad budowy lądowych farm wiatrowych, jednak w projekcie mają się pojawić także inne istotne zapisy związane z odnawialnymi źródłami energii.

Odpowiadające za przygotowanie tej nowelizacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce za jej pomocą zmienić zasady obliczania mocy instalacji fotowoltaicznych i współpracujących z nimi magazynów energii.

REKLAMA

Zmiany w Prawie energetycznym

Ministerstwo zapowiada doprecyzowanie zasad sumowania mocy mikroinstalacji i magazynu energii poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów do ustawy Prawo energetyczne.

Przepisy regulujące sumowanie mocy mikroinstalacji i magazynu energii zostały zawarte w art. 7 ust. 8d12 Prawa energetycznego. Resort klimatu chce je teraz zmienić, wykorzystując do tego planowany projekt ustawy o inwestycjach wiatrowych.

REKLAMA

Nie znamy jeszcze treści nowego przepisu. Ministerstwo zapewnia jednak, że wprowadzenie go do Prawa energetycznego skłoni prosumentów do instalowania magazynów energii o większej mocy niż moc elektryczna mikroinstalacji.

Ministerstwo zauważa, że obecne przepisy skutkują „preferowaniem magazynów energii o mocy nieprzekraczającej mocy zainstalowanej mikroinstalacji”. Planowane zmiany mają pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału wynikającego z prosumeryzmu, a także zwiększą wykorzystanie możliwości autokonsumpcji energii.

„Skutkiem tego będzie odciążenie sieci elektroenergetycznej, gdyż nadwyżki energii elektrycznej z mikroinstalacji mogłyby być magazynowane, a nie wprowadzane do sieci elektroenergetycznej w okresach szczytowej podaży energii elektrycznej. W okresie, kiedy instalacja nie produkuje energii elektrycznej, mogłaby być ona pobierana z magazynu, a nie z sieci elektroenergetycznej” – tłumaczy resort klimatu.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o