Z drewnem za pan brat

Z drewnem za pan brat

Każdy inwestor, stojący przed wyborem drewna konstrukcyjnego, mierzy się z podobnymi dylematami i zadaje sobie wiele pytań. W końcu zależy mu na tym, aby więźba dachowa przeżyła jego i z powodzeniem służyła kolejnym pokoleniom. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego surowca, który wytrzyma niekorzystne warunki atmosferyczne, zawieje, zamiecie oraz obciążenie zalegającego śniegu. Poniższy tekst przybliży Ci podstawowe informacje na temat rodzaju drewna konstrukcyjnego i jego zastosowania przy budowie domu jednorodzinnego. Dowiedz się również o klasach drewna konstrukcyjnego oraz różnic pomiędzy drewnem litym a drewnem klejonym. Zaczynamy!

Drewno konstrukcyjne lite KVH – co kryje się pod tą nazwą?

Drewno lite konstrukcyjne KVH stanowi opatentowany produkt pochodzący od zrzeszonych producentów z terenów Niemiec i Austrii. To wysokiej jakości drewno (głównie świerk) klasy C24, pochodzące ze sprawdzonych źródeł i posiadające stosowne certyfikaty, potwierdzające sposób jego pozyskania.

REKLAMA

W jaki sposób przebiega obróbka drewna konstrukcyjnego?

Wyselekcjonowany surowiec, zanim trafi do składnicy, jest odpowiednio suszony komorowo (aż do 16% wilgotności). Ma to na celu pozbycie się jaj owadów i szkodników, a także pleśni i grzybów, jak również uzyskanie optymalnych parametrów, wpływających na stabilność i trwałość drewna. Na etapie produkcji z surowca wycinane są także wszelkie elementy obniżające jego wytrzymałość konstrukcyjną, między innymi sęki.

Następnie materiał jest klejony na mikro wczepy. Kolejnym etapem jest czterostronna obróbka drewna – jego struganie. Ma to na celu zmniejszenie podatności drewna na ogień (płomienie ślizgają się po jego powierzchni), a także przenikania do jego wnętrza szkodników. Klej poprawia parametry wytrzymałościowe drewna. Przekrój belek drewna konstrukcyjnego litego KVH wynosi zazwyczaj 60, 80 lub 100 mm. Standardowa ich długość wynosi 13 metrów.

Drewno KVH nie wymaga impregnowania, jeśli nie będzie wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Szeroki wybór drewna konstrukcyjnego oferuje brand Castorama w swoim sklepie internetowym https://www.castorama.pl/.

Drewno konstrukcyjne – najpopularniejsze zastosowanie

Drewno konstrukcyjne jest powszechnie stosowane jako materiał więźby dachowej, ścian działowych, ale również ogrodów zimowych, altan czy zadaszeń tarasowych. Ponadto drewno stosuje się w domach szkieletowych, jak również do budowy wiat garażowych.

REKLAMA

Drewno o standardzie wykończenia SI i NSI – jaka jest różnica?

Nie bez znaczenia przy wyborze drewna konstrukcyjnego jest również standard, w jakim zostało ono wykończone. Wyróżnia się klasy SI i NSI. Pierwsza z nich charakteryzują się najwyższą jakością obróbki. Jest bardzo estetyczna, dlatego świetnie nadaje się do zastosowania w miejscach, w których drewno ma być widoczne.

Natomiast klasa NSI będzie odpowiednia dla tych realizacji, w przypadku których surowiec pozostaje niewidoczny dla ludzkiego oka. Może mieć znamiona skaz typowo wizualnych, które nie wpływają jednak na wytrzymałość wyrobu i nie obniżają jego jakości. Drewno NSI będzie odpowiednie dla więźby dachowej czy wnętrza ścian. Zobacz również: Profesjonalna betoniarka – specyfikacja, rodzaje, zastosowanie.

Drewno konstrukcyjne klejone BSH

Drewno klejone warstwowo BSH charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością, stąd też będzie odpowiednie do wznoszenia konstrukcji więźby dachowej, garażu czy ogrodu zimowego. Cechuje się dopracowanym wyglądem, dlatego często jest stosowane tam, gdzie inwestor chce wyeksponować pewne elementy konstrukcyjne, ale również zależy mu na dużej nośności całej konstrukcji. Drewno klejone BSH wytwarza się z drewna świerkowego, które może zastąpić konstrukcje betonowe oraz stalowe – nie ustępuje im po względem wytrzymałościowym. Tego typu belki nie wymagają też dodatkowej impregnacji. Dla zwiększenia solidności jest klejone na mikro wczepy. Ten materiał konstrukcyjny może występować w wariancie 2- (duo) lub 3-warstwowym (trio). Dużą zaletą drewna BSH jest większa wytrzymałość w porównaniu z drewnem litym.

Jakie są gatunki i klasy drewna konstrukcyjnego?

Wśród gatunków drewna, które stosuje się jako drewno konstrukcyjne w branży budowlanej, wyróżnia się przede wszystkim świerk (w tym świerk skandynawski), modrzew, jodłę i sosnę. Wymagania, jakie stawia się przed surowcem nadającym się na konstrukcje budowlane, między innymi więźbę dachową czy ogród zimowy, można zamknąć w kilku kluczowych punktach, takich jak: sprężystość, gęstość, wytrzymałość na zginanie, ściskanie w poprzek i wzdłuż włókien oraz rozciąganie w poprzek i wzdłuż włókien.

Im lepiej dane drewno wypada w tej klasyfikacji, tym wyższa cyfra towarzyszy jego oznaczeniu. Inwestorzy wybierający materiał na swój dom mogą spotkać się z następującymi klasami wytrzymałości: C14, C16, C18, C24, C30. Kupując drewno konstrukcyjne należy sprawdzić, czy ma ono znak CE (dopuszczenia do sprzedaży na terenie krajów Unii Europejskiej), zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami Nadzoru Budowlanego.

 

artykuł sponsorowany