Pomoc w budowie biogazowni w zamian za łapówkę

Pomoc w budowie biogazowni w zamian za łapówkę
Pixabay

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu samorządowca, który miał zażądać łapówki od inwestora planującego budowę biogazowni.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w Poznaniu zatrzymała na terenie województwa wielkopolskiego samorządowca oczekującego łapówki w wysokości 200 tys. zł od przedsiębiorcy w zamian za wydanie pozytywnych decyzji w zakresie budowy biogazowni.

Zespół prasowy CBA informuje, że samorządowiec złożył korupcyjną propozycję przedsiębiorcy za pośrednictwem innych osób. Zaoferował możliwość dalszej realizacji inwestycji w postaci budowy biogazowni, co wymagałoby cofnięcia wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości, na której miała powstać inwestycja. W zamian oczekiwał łapówki. Przedsiębiorca nie zgodził się jednak na jej wręczenie i ostatecznie inwestycja miała nie dojść do skutku.

REKLAMA

Co grozi za propozycję korupcyjną?

Jak poinformowało CBA, zatrzymanie związane jest z prowadzonym przez agencję postępowaniem przygotowawczym dotyczącym ”powoływania się przez ustalone osoby w okresie od grudnia 2017 roku do września 2019 roku na terenie całego kraju na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, a także utwierdzania innych osób w przekonaniu o istnieniu takich wpływów oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwianiu spraw w instytucjach publicznych, w zamian za udzielanie korzyści majątkowych, tj. o przestępstwo z art. 230 §1 kk”. Ten artykuł Kodeksu karnego dotyczy tzw. płatnej protekcji biernej, zagrożonej karą pozbawienia wolności do 8 lat.

REKLAMA

Podejrzanemu samorządowcowi został postawiony zarzut z art. 228 kk. Zgodnie z tym artykułem w osoba, która w związku z pełnieniem funkcji publicznej uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Przyjęcie korzyści majątkowej wielkiej wartości lub jej obietnicy jest zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 20 lat.

Wobec zatrzymanego samorządowca prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci: zawieszenia w czynnościach służbowych, dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwocie 20 tys. zł, zakazu opuszczenia kraju oraz zakazu kontaktu z innymi podejrzanymi w sprawie.

W całym śledztwie zarzuty otrzymało dotychczas już łącznie 5 osób.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.