REKLAMA
 
REKLAMA

Obecna w Polsce grupa Axpo wchodzi na portugalski rynek biometanu

Obecna w Polsce grupa Axpo wchodzi na portugalski rynek biometanu
Fot. Juwi

Szwajcarska grupa energetyczna Axpo uruchamia w Portugalii projekt biometanowy, którego celem jest wykorzystanie odpadów rolniczych do produkcji energii odnawialnej. 

Zakład biometanu, który chcą wybudować Axpo Iberia i Goldenergy, spółka zależna Axpo, ma wykorzystywać odpady z lokalnego przedsiębiorstwa rolnego. Roczna produkcja szacowana jest na 15 GWh energii odnawialnej.

José Luís Teixeira z przedsiębiorstwa rolnego Teixeira do Batel podkreśla, że ta inwestycja jest dla gospodarstwa bardzo korzystna. Zmniejszy bowiem jego wpływ na środowisko, przekształcając to, co zazwyczaj staje się jedynie naturalnym nawozem, w energię, którą można codziennie wykorzystywać w portugalskich gospodarstwach domowych.

REKLAMA

Całą produkcję biometanu, neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla, zakupi i wprowadzi do portugalskiej sieci gazu ziemnego oraz udostępni swoim klientom spółka Goldenergy. Jest to jedyny dostawca energii w kraju i sprzedawca wyłącznie zielonej energii elektrycznej oraz gazu.

Roczna produkcja biometanu na poziomie 1 TWh

W ramach umowy pomiędzy dwoma spółkami zależnymi Axpo, gminą Vila do Conde i przedsiębiorstwem rolnym Teixeira do Batel Axpo zbuduje, uruchomi i będzie obsługiwać zakład produkcji biometanu. W pierwszym etapie tego projektu biometanowego przewidziano nakłady w kwocie 8 mln euro.

Szacuje się, że zakład przyczyni się do realizacji celu Axpo na 2030 r. Firma stawia sobie za cel osiągnięcie całkowitej rocznej produkcji biometanu na Półwyspie Iberyjskim do 1 TWh.

REKLAMA

Zakład ma rozpocząć działalność w czwartym kwartale 2025 r.

Działalność Axpo w Polsce

Axpo działa także w Polsce, gdzie stało się jednym z największych niezależnych odbiorców zielonej energii. Polski oddział Axpo podpisał dwie umowy zakupu energii elektrycznej (PPA) z farm wiatrowych o mocy zainstalowanej 165 MW. W ramach umów Axpo do końca tego roku odbierze całą energię elektryczną wytworzoną przez farmy wiatrowe zlokalizowane w Białym Borze i Dębnicy Kaszubskiej.

W ramach współpracy nawiązanej z holenderskim podmiotem zarządzającym funduszami Axpo odbierze także energię ze wszystkich farm wiatrowych DIF Capital Partners w Polsce. Szerzej o tym w artykule: Axpo Polska odkupi prąd z farm wiatrowych.

Grupa Axpo rozwija także wielkoskalowe systemy magazynowania energii. Początkowo usługi te dostępne były jedynie na rynku szwajcarskim, potem firma rozszerzyła je na rynek szwedzki. Teraz Axpo uruchamia linię biznesową poświęconą magazynom w naszym kraju. Więcej o tym można przeczytać w artykule: Axpo będzie rozwijać magazyny energii w Polsce.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA