Wiceminister gospodarki o rozwoju polskiego rynku biogazowni rolniczych

Wiceminister gospodarki o rozwoju polskiego rynku biogazowni rolniczych
spd biogas press

{więcej}Wiceminister Gospodarki Mieczysław Kasprzak podczas uroczystości otwarcia biogazowni rolniczej w Konopnicy nawiązał do pomysłu budowy biogazowni w każdej gminie oraz podkreślił potrzebę implementowania regulacji ułatwiających inwestowanie w sektorze energii odnawialnej.

Poniżej prezentujemy komunikat Ministerstwa Gospodarki:

– Ministerstwo Gospodarki wspiera inwestycje, które wpisują się w kierunki rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce – powiedział wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podczas otwarcia biogazowni rolniczej w Konopnicy. Uroczystość odbyła się 4 października 2012 r.

REKLAMA
REKLAMA

Wiceminister Kasprzak nawiązał do przygotowanych przez ekspertów MG „Kierunków rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2020”. – Dokument zakłada, że do 2020 roku w każdej polskiej gminie powstanie średnio jedna biogazownia wykorzystująca biomasę pochodzenia rolniczego – wyjaśnił.

Wiceminister dodał, że niesie to ze sobą wymierne korzyści zarówno dla polskiej wsi, jak i całej gospodarki. – Biogazownia w każdej gminie to szansa na aktywizację wsi oraz pobudzenie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości – powiedział. – Ponadto zwiększenie zaopatrzenia w energię odnawialną, wytwarzaną z surowców krajowych, poprawi nasze bezpieczeństwo energetyczne – dodał.

Wiceminister Kasprzak podkreślił także, że jednym z celów Ministerstwa Gospodarki jest tworzenie najlepszych ram prawnych, ułatwiających prowadzenie działalności m.in. w sektorze OZE. – Konieczne jest również zachęcanie ośrodków naukowo-badawczych do wypracowywania i przekazywania innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie zasobów OZE w Polsce. – powiedział.

Przypomniał ponadto, że MG przygotowało pakiet ustaw energetycznych, w tym ustawy o odnawialnych źródłach energii. – Proponujemy w nim jednolity i czytelny system wsparcia dla producentów zielonej energii, ponadto dostosowujemy nasze przepisy do prawa unijnego – wyjaśnił. Nowe regulacje ustanawiać będą m.in. elastyczne i czytelne zasady wspierania produkcji zielonej energii oraz możliwości uzyskania gwarancji jej pochodzenia.
źródło: Ministerstwo Gospodarki