Niemiecka energetyka spala coraz więcej biomasy z Polski

Niemiecka energetyka spala coraz więcej biomasy z Polski
foto: Kyden, flickr cc-by-2.0

{więcej}”Puls Biznesu” zwraca uwagę na zjawisko wzrostu eksportu polskiego drewna do Niemiec, gdzie jest ono wykorzystywane przez tamtejszą energetykę. 

Jak informuje „PB”, w Niemczech dopuszczalne jest spalanie w elektrowniach i elektrociepłowniach drewna pełnowartościowego i takie jest importowane przez niemiecką energetykę z naszego kraju. W Polsce spalanie drewna pełnowartościowego zostało zakazane po protestach branży drzewnej wskazujacej na wzrost cen drewna spowodowany rosnącym popytem generowanym przez branżę energetyczną. 

REKLAMA

Według danych niemieckiego urzędu statystycznego, na które powołuje się „PB”, w ubiegłym roku import polskiego drewna do Niemiec osiągnął poziom 1,17 mln ton, podczas gdy jeszcze kilka lat temu było to przeciętnie ok. 150 tys. ton rocznie. 

REKLAMA

„PB” zauważa, że w kolejnych latach niemiecka energetyka może importować coraz więcej polskiego drewna- na skutek wycofania się Niemiec z energetyki jądrowej i wynikającego z tego wzrostu popytu na alternatywne sposoby produkcji energii, którymi będzie można zastąpić moce utracone w atomie. Jednym z nich jest spalanie biomasy energetycznej. 
gramwzielone.pl