REKLAMA
 
REKLAMA

Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką to w Polsce najtańsza forma ogrzewania

Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką to w Polsce najtańsza forma ogrzewania
Vaillant

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej opracowało kolejną analizę kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych i przygotowania w nich ciepłej wody użytkowej. Jak przedstawiały się koszty ogrzewania domów poszczególnymi rodzajami urządzeń grzewczych w drugim kwartale 2023 roku?

Kalkulator przygotowany przez Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) pozwala porównać koszty eksploatacji różnych źródeł ciepła i systemów grzewczych, a podstawą dokonywanej co kwartał aktualizacji są zmieniające się ceny paliw i energii dla gospodarstw domowych.

Na potrzeby analizy POBE są zestawiane koszty wytworzenia ciepła dla typowego domu jednorodzinnego przy wykorzystaniu różnych urządzeń i systemów grzewczych, w tym:

REKLAMA

  • kotłów: elektrycznego, gazowego, olejowego, węglowego, na kawałki drewna i granulat drzewny (pellet),
  • pomp ciepła typu powietrze-woda oraz solanka-woda,
  • instalacji grzejnikowej (temp. na zasilaniu 55 st. C) oraz płaszczyznowego ogrzewania podłogowego (temp. na zasilaniu 35 st. C).

Dodatkowo w zestawieniach kosztów brany jest pod uwagę ewentualny montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, np. o mocy 5 kWp w budynkach o większych potrzebach energetycznych lub 3 kWp w budynkach zużywających mniej energii, która współpracuje z pompą ciepła.

Jak pompa ciepła, to z fotowoltaiką

POBE podkreśla na podstawie wykonanych analiz, że montaż instalacji fotowoltaicznej, nawet o tak niewielkiej mocy, pozwala istotnie zredukować – nawet o połowę – koszty eksploatacji pompy ciepła, sprawiając, że jest ona zdecydowanie tańsza w użytkowaniu niż kocioł na paliwa kopalne (gazowy, węglowy czy olejowy) lub biomasę drzewną.

Eksperci POBE zaznaczają, że skala oszczędności wynikających z eksploatacji pompy ciepła w układzie z fotowoltaiką zależy oczywiście od rodzaju kotła, z którym porównujemy pompę ciepła, typu pompy ciepła, sprawności źródła ciepła oraz temperatury zasilania (instalacji odbiorczej), ale także – od standardu energetycznego budynku.

Szczegółowe zestawienia kosztów dla przykładowego budynku jednorodzinnego o powierzchni ogrzewanej 150 m2, zamieszkiwanego przez 4 osoby (typowa wielkość zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową), ilustrują przedstawione poniżej wykresy (rys. 1, 2 i 3).

Różne standardy energetyczne domów

Standard energetyczny budynku, określany przez poziom zużycia energii użytkowej (EU), to bardzo ważny czynnik warunkujący koszty ogrzewania domu, który istotnie wpływa na całkowity koszt zaopatrzenia w ciepło. W prezentowanym zestawieniu POBE zostały uwzględnione trzy charakterystyczne poziomy zużycia energii użytkowej w przykładowym domu jednorodzinnym o powierzchni ogrzewanej 150 m2:

  • około 80 kWh/(m2  · rok) – w istniejącym budynku, który został poddany termomodernizacji (np. w ramach programu Czyste Powietrze) do standardu energetycznego określonego w Warunkach Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2017 roku (WT 2017), lub w budynku wzniesionym zgodnie z tym standardem;
  • około 55 kWh/(m2 · rok) – w nowym budynku, który spełnia standardy minimalne Warunków Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2021 roku (WT 2021);
  • około 40 kWh/(m2 · rok) – w nowym budynku, który spełnia standardy programu Moje Ciepło obowiązujące od 1 stycznia 2023 roku, czyli charakteryzujące się lepszymi parametrami izolacyjności niż te określone w WT 2021.

Spadły ceny paliw do ogrzewania

Analizując zmiany w Polsce w ostatnim roku cen nośników energii, które są wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody użytkowej, POBE odnotowuje, że w miesiącach od stycznia do maja 2023 roku nastąpił nawet ponad 20-proc. spadek cen paliw stałych. W 2022 roku mieliśmy tu stałą tendencję wzrostową. W najbliższych kilku miesiącach można prognozować pewną stabilizację na rynku cen paliw i nośników energii.

Dane dotyczące cen wykorzystane przy aktualizacji kalkulatora kosztów ogrzewania POBE pochodzą z raportu Polskiego Alarmu Smogowego z maja 2023 roku, przygotowanego przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM. Badanie cen paliw stałych zostało przeprowadzone w kwietniu 2023 roku, z wykorzystaniem techniki typu „mystery calling” – osoby dzwoniące do składów opału podawały się za klientów planujących zakup.

W prezentowanej obecnie kwartalnej analizie kosztów ogrzewania budynków nie uwzględniono rządowych dopłat do ogrzewania, które obowiązywały w sezonie 2022/2023. Ponadto nie uwzględniono „zamrożonych” (niższych) cen energii elektrycznej, tylko przyjęto do kalkulacji ceny obowiązujące po przekroczeniu limitu zużycia 2 tys. (2,6 tys.) kWh rocznie.

 

REKLAMA

Rys. 1. Przykładowy roczny koszt ogrzewania istniejącego budynku jednorodzinnego o powierzchni ogrzewanej 150 m2, poddanego termomodernizacji do standardu WT 2017 (EU 80 kWh/(m2 · rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii i paliw w drugim kwartale 2023 roku

 

Rys. 2. Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego o powierzchni ogrzewanej 150 m22, zrealizowanego w standardzie aktualnych warunków technicznych WT 2021 (EU = 55 kWh/(m2 · rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii w drugim kwartale 2023 roku

 

Rys. 3. Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego o pow. ogrzewanej 150 m2, zrealizowanego w standardzie programu Moje Ciepło (EU = 40 kWh/(m2 · rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii w drugim kwartale 2023 roku

Dotacje obniżą koszt pompy ciepła nawet o 50 proc.

Dużym wsparciem dla osób planujących poprawę standardu energetycznego swojego domu w celu obniżenia rachunków za ogrzewanie jest niewątpliwie wspomniany program NFOŚiGW pt. Czyste Powietrze, który zapewnia znaczące dofinansowanie zarówno do inwestycji zwiększających izolacyjność istniejących budynków jednorodzinnych, jak i do wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe, bardziej efektywne.

Program Moje Ciepło pozwala z kolei uzyskać dofinansowanie do montażu pompy ciepła w nowych domach, pod warunkiem że spełniają one podwyższone kryteria izolacyjności termicznej.

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszy się jednak nowa wersja programu Mój Prąd. Oprócz znanych już z poprzednich edycji dofinansowań do montażu domowej instalacji fotowoltaicznej w aktualnym naborze w programie Mój Prąd przewidziano również istotne wsparcie (około 50 proc. kosztów) do instalacji pomp ciepła. Więcej na ten temat w artykule: Nowe dotacje z Mojego Prądu. Takie będą zasady.

Narzędziem, które może pomóc we wstępnym oszacowaniu korzyści finansowych wynikających z termomodernizacji budynku, w tym wymiany źródła ciepła, jest kalkulator kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych przygotowany i aktualizowany co kwartał przez POBE. Jest on dostępny na stronie POBE jako otwarty arkusz kalkulacyjny, co umożliwia wprowadzenie indywidualnych danych dotyczących budynków i ich wyposażenia w urządzenia grzewcze.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ale wybpolaczki gupie że tak się dajecie nabierać ba propagandę z papkami……To samo było że szczypionkami.prad po 2.5 kwh od przyszłego roku a wy dalej wierzycie pasozytom…..

ogrzewanie elektryczne 18000zl pompa ciepla 1400zl COP 13? kto to kuźwa liczy. Redakcjo ogarnij sie.

W Ministerstwie Finansów są prowadzone prace nad podatkiem od fotowoltaiki, który ma najpierw objąć przedsiębiorców a potem, docelowo, także osoby indywidualne

Polska to kraj gUpcow i złodziei z PiS u 03-06-2023 08:13

Pompa zużywa najwięcej prądu zimą a fotowoltaiką zimą prądu nie produkuje prawie wcale , powiedzcie mi JAKIE LOBBY PRZEPCHNĘŁO TAKI NUMER , zimą prąd produkują wiatraki a magazyny energii to auta elektryczne , ale akurat to jest najbardziej ujebane , dlaczego nie dali dotacji na to i na ładowarki przy każdym domu z przewymiarowaną fotowoltaiką , wystarczy zrobić aplikacje i każdy może sobie podjechać i swojego elektryka latem naładowac to te pisowskie gUpki wolą wyłączac OZE w szczycie

A czy doliczono do ceny kw koszt instalacji foto oraz pompy, oraz wymiany np. grzejników, koszt docieplenia budynku,wymianę okien itp.? Jeśli cie na to wszystko stać to nie ma się co martwić o koszty innych metod ogrzewania. Niestety.

Szukam POkemonów może ktoś widział?

To było najtańsze źródło ogrzewania. Po wprowadzeniu netbillingu już nie jest. Produkcja prądu latem po 40 gr/kWh, zakup do pompy ciepła zimą po 2 zł/kWh. Uczeń 3-ciej klasy policzy! Koszt ogrzewania pompą ciepła z panelami to: 9 tys. zł , bez paneli 12 tys. zł. Tyle zysku z paneli, czyli prawie nic! A jeszcze straciły sens taryfy dzienne i nocne, ceny zakupu energii są jednakowe!

Czas wrócić do kopciuchów! 3 koncerny energetyczne Tauron, PGE i Energa wyrwały z rynku prawie 5 mld zł zysku w 3 m-ce! To jest wyzysk klienta!

Akurat, po przeliczeniu montażu i eksploatacji to najtańszy nadal jest gaz

Nie wiem skąd te wyliczenia. W 2023 roku za ogrzewanie pompą ciepła zapłaciłam 8000 zł

od dłuższego czasu obserwuję wywody na temat kosztów ogrzewania. Muszę autorytatywnie stwierdzić, że najtańszym paliwem w Polsce jest zrębka . Moje 12 letnie doświadczenia z automatycznym piecem na zrębkę EkoPal, wyraźnie mówią ,że nie ma nic tańszego. Ale nie jest to piec dla krawaciarzy i ludzi nie lubiących pracować fizycznie. Zrębkę można pozyskać samemu lub kupić. Są obecnie produkowane kotły 5 klasy na zrębkę , takie jak Alter Eco czy Kowa, ale trudno dyskutować z utartymi sloganami. Ogrzewanie zrębką- biomasą będzie za dwa lata jeszcze tańsze , kiedy Unia nakaże wprowadzić podatki dla wszystkich od używania piecy na węgiel, gaz, olej opałowy i innych oprócz piecy na zrębkę -biomasę i to nie małe bo około 1200 zł od pieca. A biomasa jest zwolniona jako że powstaje OZE. Na różnych forach padają różne stwierdzenia , ale pomijana jest zrębka bo jest ogólnie dostępna i można ją pozyskać samemu jeżeli ma się dwie ręce i nie boi się je ubrudzić. Pozdrawiam wszystkich niedowiarków, a szczególnie posiadaczy pomp ciepła. Na zakończenie poinformuję ,że ogrzewanie domu o powierzchni 150 m2 i cwu kosztuje około 3 000 zł na sezon. Moja poczta jacek100@op.pl. chętnie odpowiem na zadane pytania

Artykuł ma na celu pobudzić i skierować potencjalnego idiotę do zakupu pomp ciepła.

Tak na pewno dopóki zachłanny tauron nie zacznie ci czegoś naliczać płaciłem średnio rocznie około 1000 zł przez ostatnie 6 lat a w tym roku 5700 zł rachunek za prąd i kilowatów mniej poszło niż w zeszłym roku , czy ktoś wie co oni mi doliczyli.

tylko gaz i nic innego

Droga REDAKCJO,
ciągle wmawiacie potencjalnym inwestorom pragnącym obniżyć koszty ogrzewania i przygotowania cwu, że powietrzne pompy ciepła w połączeniu z PV to optymalne rozwiązanie, co jest totalną nieprawdą. Na podstawie jakich badań i wyliczeń porównawczych tak twierdzicie? Jeśli nie wiecie to odwołajcie się do EKSPERTÓW a nie sprzedawców pomp powietrznych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA