Czesi szykują ekspansję na polskim rynku pomp ciepła

Czesi szykują ekspansję na polskim rynku pomp ciepła
Michał Borek

Jedna z największych firm na czeskim rynku domowych instalacji OZE rozszerza działalność w Polsce. W rozwoju biznesu w naszym kraju ma pomóc m.in. były dyrektor sprzedaży w Columbus Energy.

Woltair to jedna z największych firm w Czechach specjalizująca się w sprzedaży, instalacji i serwisie pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych. Do tej pory zrealizowała ponad 3 tys. instalacji.

Jak tłumaczą twórcy firmy, Woltair działa w modelu podobnym do Ubera, koncentrując się na zwiększaniu lokalnych możliwości rynkowych i ekspansji poprzez połączenie koncepcji SAS i platform marketplace – pierwszej dla wybranych urządzeń OZE, a drugiej dla usług techników, z którymi współpracuje Woltair.

REKLAMA

Ostatnio Woltair poinformował o pozyskaniu kolejnych środków na rozwój swojego biznesu. Firma wywodząca się z Czech we wrześniu ubiegłego roku pozyskała 76 mln zł, a niedawno inwestorzy zasilili ją dodatkową kwotą 92 mln zł.

Uzyskane finansowanie ma pomóc Woltair w dalszej ekspansji i oficjalnym rozpoczęciu działalności w Niemczech, gdzie w 2022 roku branża odnotowała 50-proc. wzrost r/r w instalacjach pomp ciepła, zamykając wyniki na poziomie 236 tys. sprzedanych urządzeń.

REKLAMA

Woltair chce rozwijać działalność także w Polsce. Ma w tym pomóc nowy country manager oraz dyrektor sprzedaży.

Nowym country managerem w Woltair Polska został Michał Borek, który wcześniej był konsultantem w Accenture Strategy specjalizującym się w integracji po fuzji w sektorze bankowym, a następnie pracował jako dyrektor generalny w firmie Lime zajmującej się wynajmem hulajnóg.

Model biznesowy Woltair opiera się na pozyskiwaniu partnerów technicznych odpowiedzialnych za instalację pomp ciepła i fotowoltaiki, których obecnie mamy ponad 70. Dla porównania, w Czechach współpracujemy z 400 partnerami, mamy więc wiedzę niezbędną do rozpowszechniania OZE w polskich domach i łączenia naszych współpracowników z klientami. Chcemy nadal zwiększać naszą rentowność. W tym celu pracujemy nad programem Woltair Academy, który ma szkolić i certyfikować nowych techników, co pozwoli nam rozwijać sieć partnerów. Planujemy również powiększenie zespołu pracowników poprzez wzmocnienie działu sprzedaży – mówi Michał Borek.

Za rozwój struktur sprzedaży Woltair w Polsce będzie odpowiadać Dominik Waligórski, który wcześniej był związany z Columbus Energy, gdzie jako dyrektor zarządzał strukturami sprzedaży B2C, B2B i B2G.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.