REKLAMA
 
REKLAMA

UDT skontroluje urządzenia zawierające f-gazy

UDT skontroluje urządzenia zawierające f-gazy
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Niedługo rozpoczną się kontrole u przedsiębiorców posiadających certyfikaty f-gazowe. F-gazy stosuje się m.in. w pompach ciepła, w których pełnią one funkcję czynnika chłodniczego.

Fluorowane gazy cieplarniane, nazywane potocznie f-gazami, to substancje wpływające negatywnie na środowisko. Dlatego przedsiębiorcy, którzy wykonują usługi przy urządzeniach zawierających f-gazy, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

Okresowe kontrole są bezpłatne i przeprowadzane przynajmniej raz na 7 lat. W pierwszej kolejności powinny teraz przygotować się na nie firmy, które uprawnienia otrzymały w latach 2016-2017.

REKLAMA

UDT informuje, że certyfikowani przedsiębiorcy f-gaz powinni zaktualizować dane przedsiębiorstwa, jeżeli te się zmieniły. Można zawnioskować do urzędu o wymianę danych certyfikatu przedsiębiorstwa f-gaz w przypadku zmiany nazwy przedsiębiorstwa lub adresu siedziby, lub adresu prowadzenia działalności. Z wnioskiem należy zwrócić certyfikat z nieaktualnymi danymi. Koszt to 50 zł.

Firmy, które w okresie od stycznia 2016 r. do 23 grudnia 2017 r. uzyskały certyfikat przedsiębiorcy f-gaz, mogą wystąpić do UDT z wnioskiem o wymianę certyfikatu. Dotyczy to rozszerzenia zakresu o czynności naprawy i likwidacji. Z wnioskiem należy zwrócić dotychczasowy certyfikat. Koszt wymiany to również 50 zł.

REKLAMA

UDT sprawdzi certyfikaty f-gazowe

Urząd Dozoru Technicznego przypomina, że w Polsce certyfikaty przedsiębiorców f-gaz uzyskało ponad 14 tys. firm w zakresie stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz około 130 przedsiębiorstw w zakresie stacjonarnych systemów ochrony przeciwpożarowej i gaśnic.

Urząd planuje przeprowadzenie w 2024 r. ponad 3,4 tys. kontroli u certyfikowanych przedsiębiorców. Kontrole mają się odbywać wyłącznie w miejscu wykonywania działalności wykazanym w CE-IDG lub KRS bądź zgłoszonym do US w formularzu NIP-8 jako dodatkowe miejsce prowadzenia działalności (potrzebne jest urzędowe poświadczenie odbioru).

Jak informuje UDT, negatywny wynik kontroli może spowodować odmowę wydania certyfikatu, a w przypadku kontroli okresowej – zawieszenie certyfikatu oraz czasowy brak możliwości wykonywania działalności związanej z zakresem certyfikatu.

Nowe unijne regulacje mają na celu ograniczenie stosowania f-gazów w urządzeniach grzewczych. Więcej na ten temat w artykule: Unijny zakaz dla f-gazów. Co zmieni na rynku pomp ciepła?

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

To w końcu urządzenia czy firmy ma ten UDT kontrolować?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA