REKLAMA
 
REKLAMA

Hybrydowy podgrzewacz wody zasilany z gniazdka i PV

Hybrydowy podgrzewacz wody zasilany z gniazdka i PV
Fot. Vaysunic

Chińczycy opracowali podgrzewacz ciepłej wody użytkowej na potrzeby domowników, który może być zasilany z dwóch źródeł. Możliwość dostarczania energii zarówno z domowego gniazdka, jak i z instalacji fotowoltaicznej pozwala zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej i przyspieszyć zwrot z inwestycji w fotowoltaikę.

Vaysunic to chiński producent z siedzibą w Wuxi. Firma produkuje m.in. mikroinwertery (zarówno pojedyncze, jak i do większej liczby modułów), systemy magazynowania energii elektrycznej oraz hybrydowe podgrzewacze do wody.

Jeden z produktów Vaysunic to Solar Hybrid Water Heating – system służący do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) na potrzeby domowników. Oferuje on możliwość zasilania z dwóch źródeł. Pierwszym z nich jest standardowe podłączenie grzałki do gniazdka domowego. Drugi sposób polega na zasilaniu osobnej wbudowanej grzałki bezpośrednio energią pochodzą z modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Źródło zasilania jest wybierane automatycznie przez system zarządzania, jednakże użytkownik za pośrednictwem zdalnego połączenia z urządzeniem może mieć wgląd w jego pracę, a także dostosowywać ustawienia do własnych preferencji.

Dopasowany do potrzeb

Dostępne są cztery wersje Solar Hybrid Water Heating, które różnią się pojemnością (100, 150, 200 i 300 l). Niezależnie od pojemności zarówno grzałka zasilana z fotowoltaiki, jak i ta zasilana prądem przemiennym (z domowego gniazdka) ma moc maks. 2 kW. W przypadku zasilania fotowoltaiką producent rekomenduje podłączenie różnych mocy PV do zasilania grzałki w zależności od pojemności zbiornika. Gdy wynosi ona 100 l będzie to moc 1 kW, dla 150 l – 1,5 kW, dla 200 l – 2 kW, a dla 300 l – 2,5 kW mocy w fotowoltaice.

Jeżeli chodzi o czas nagrzania wody do temp. 40 st. C, to również zależy on od pojemności zbiornika. Ocenia się go na 4 godziny w przypadku 100 l, 5 godzin dla 150 l, 5,5 godziny dla 200 l oraz 5 godzin dla 300 l.

REKLAMA

Hybrid Water Heating jest ponadto wyposażony w zabezpieczenia przed nadmierną temperaturą oraz upływem prądu. Zbiornik wykonano ze stali nierdzewnej pokrytej powłoką emaliową.

Niezależnie od pojemności zbiornika jego średnica wynosi 640 mm, a wysokości zmienia się wraz z rosnącą objętością – odpowiednio wynosi 800, 1070, 1240 oraz 1885 mm. Także masa zależy od objętości i wynosi odpowiednio: 30, 33, 41 i 53 kg.

Zdaniem producenta Hybrid Water Heating zbiornik jest prosty w instalacji, nie wymaga instalowania dodatkowych pompek obiegowych na wyjściu c.w.u.

Na stronie Vaysunic nie podano cen urządzeń.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Adam instalator 19-01-2024 11:06

Ale Lipa ! Wszystko oczywiście produkcji chińskiej, potrzebny jest do tego SolarHub, Solar Inwerter, Solar JunxBoX i do tego dedykowany chiński boiler bo nasz ( polskich producentów) nie pasuje .

Bez sensu …przecież sama grzałka z sieci wystarczy bo skąd biorę prąd jak nie z pcv zawsze najpierw pc zasila wszystko co w domu czyli np zasobnik cwu ..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA