Obowiązkowa fotowoltaika i koniec subsydiowania kotłów na gaz

Obowiązkowa fotowoltaika i koniec subsydiowania kotłów na gaz
Carl Gruner, Unsplash

Unijne instytucje zakończyły prace nad nową dyrektywą o efektywności energetycznej budynków. Zakłada ona stopniowe wprowadzanie obowiązkowego montażu instalacji fotowoltaicznych oraz zakończenie subsydiowania domowych kotłów wykorzystujących paliwa kopalne.

Nowa unijna dyrektywa o efektywności energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD) czeka już tylko na publikację w unijnym dzienniku urzędowym. Zakończenie prac nad nią w piątek ogłosiła Komisja Europejska.

Nowe prawo wprowadza ogromne zmiany w sposobie zaopatrzenia w energię budynków mieszkalnych, komercyjnych i publicznych. Teraz kraje Unii Europejskiej będą musiały przygotować narzędzia, które umożliwią obniżenie zużycia energii w budownictwie.

REKLAMA

Po wejściu w życie dyrektywy EPBD państwa UE powinny przygotować krajowe plany renowacji budynków. Pierwsze wersje takich planów mają zostać przekazane Komisji Europejskiej do grudnia 2025 r.

Cel: niższe zużycie energii w budynkach

Zgodnie z dyrektywą EPBD zużycie energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych na terenie Unii Europejskiej ma zostać zredukowane o 16 proc. do roku 2030 i następnie o 20-22 proc. do roku 2035. Obywatele krajów członkowskich mają przy tym uzyskać łatwiejszy dostęp do informacji o technologiach renowacji energetycznej domów i finansowaniu tego rodzaju inwestycji. W tym celu kraje UE mają utworzyć punkty doradcze działające na zasadzie „jednego okienka”.

W przypadku budynków niemieszkalnych kraje członkowie będą musiały przeprowadzić energetyczną renowację przynajmniej 16 proc. najmniej efektywnych energetycznie obiektów do 2030 r. i następnie 26 proc. do 2033 r. (ta kategoria obejmuje 43 proc. budynków o największym zapotrzebowaniu na energię).

Z powyższych celów państwa UE będą mogły jednak wyłączyć wybrane kategorie budynków – w tym obiekty historyczne i domy wakacyjne. Jednocześnie dyrektywa EPBD uwzględnia mechanizmy mające chronić najemców przed wzrostami czynszów wynikającymi z kosztów renowacji.

Kluczowa energia słoneczna

Kluczową rolę w poprawie efektywności energetycznej budynków powinna odegrać energetyka słoneczna. Dyrektywa EPBD zakłada, że wszystkie nowe budynki na terenie Unii Europejskiej powinny być projektowane zgodnie z ideą „solar ready”, aby możliwe było optymalne wykorzystanie ich powierzchni do produkcji energii z paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych.

Dyrektywa EPBD wprowadza obowiązek montażu na budynkach instalacji do produkcji energii słonecznej. Harmonogram wprowadzania obowiązku montażu fotowoltaiki lub kolektorów słonecznych obejmuje nadające się do tego celu budynki i wygląda następująco:

REKLAMA

  • 2026: nowe budynki komercyjne i publiczne,
  • 2027: istniejące budynki komercyjne i publiczne przechodzące gruntowną modernizację,
  • 2029: nowe budynki mieszkalne,
  • 2030: wszystkie istniejące budynki należące do sektora publicznego.

Nowe budynki powinny też mieć instalacje elektryczne tak dostosowane, aby umożliwić łatwy montaż punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Dyrektywa EPBD kładzie w tym przypadku nacisk na zniesienie barier utrudniających instalację urządzeń do ładowania elektryków w budynkach wielorodzinnych (bądź oddawania energii zgromadzonej w samochodowych bateriach).
.

.

Wychodzenie z paliw kopalnych

Nowe unijne prawo zakłada wycofanie już od początku 2025 r. możliwości dofinansowania zakupu i instalacji kotłów zasilanych gazem i innymi paliwami kopalnymi.

Od początku 2028 r. wszystkie nowe budynki publiczne będą musiały spełniać wymóg zerowej emisyjności, co oznacza, że nie będzie można w nich wykorzystywać instalacji spalających paliwa kopalne. Ten wymóg zostanie rozszerzony od początku 2030 r. na wszystkie pozostałe kategorie budynków.

Zgodnie z planami Unii Europejskiej docelowo paliwa kopalne mają zostać całkowicie wycofane z ogrzewania budynków do 2040 r.

Aby transformacja ekologiczna zakończyła się sukcesem, musimy dopilnować, aby zmieniła ona życie ludzi na lepsze. Chcemy pomóc ludziom uczynić ich domy bardziej energooszczędnymi, wygodniejszymi i zdrowszymi. Poprawa charakterystyki energetycznej budynków spowoduje zarówno niższe rachunki za energię, jak i niższą emisję gazów cieplarnianych – komentuje Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.