97 mln euro na efektywność energetyczną w budynkach

97 mln euro na efektywność energetyczną w budynkach
Fot. Heliostar

Komisja Europejska przeznaczy dodatkowe środki na dofinansowanie inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w budownictwie, wspieranych w ramach programu Elena (European Local Energy Assistance). Jeden z projektów dofinansowanych z tego programu jest obecnie prowadzony w naszym kraju.

Nowe środki w wysokości 97 mln euro mają zostać przeznaczone na ograniczenie zużycia energii w prywatnym i publicznym budownictwie mieszkaniowym, które odpowiada łącznie za około 40 proc. finalnego zużycia energii w Unii Europejskiej.

Program ma być w szczególności adresowany do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Dodatkowo fundusze z Eleny będą mogły wesprzeć komercyjne instytucje finansowe, które zamierzają uruchomić swoje instrumenty wsparcia inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w budownictwie mieszkalnym.

REKLAMA

Pośrednikiem w realizacji programu Elena ma być Europejski Bank Inwestycyjny.

Komisja Europejska zaznacza, że dofinansowanie inwestycji z programu Elena ma przyczynić się do realizacji nowego unijnego celu zwiększenia efektywności energetycznej o 32,5 proc. do roku 2030, który w ubiegłym roku uzgodniły państwa Unii Europejskiej.

REKLAMA

Elena to przykład efektywnego wykorzystania publicznych pieniędzy. Każde euro, które wydaliśmy w tym obszarze w ostatnich latach, oznaczało 40 euro nowych inwestycji w celu obniżenia rachunków za energię, poprawy komfortu i obniżenia emisji gazów cieplarnianych. W efekcie zdecydowaliśmy się dofinansować do 90 proc. kosztów inwestycji związanych z energią. Zachęcam do aplikowania o te fundusze potencjalnych beneficjentów zwłaszcza z Europy środkowo-wschodniej i południowo-wschodniej – komentuje Miguel Arias Cañete, unijny komisarz ds. klimatu i energii.

Program Elena ma już 10 lat. Do tej pory skorzystało z niego ponad 80 beneficjentów. Otrzymali oni pomoc w wysokości 160 mln euro, która zmobilizowała inwestycje na 6 mld euro.

W ramach jednego z ostatnio dofinansowanych projektów z tego programu prowadzone są audyty energetyczne. Komisja Europejska podaje, że w tym przypadku fundusze z Eleny są dystrybuowane poprzez komercyjne banki, a mogą z nich skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które dzięki przeprowadzonym audytom mogą przygotować się do inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych.

Inne, obecnie realizowane projekty, dofinansowane z programu Elena, wspierają inwestycje w domowe instalacje OZE w belgijskiej Flandrii, a także w prowincji Limburg w Holandii oraz w duńskim mieście Frederikshavn.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.