Mieszkaniec Rybnika pozwał państwo za zanieczyszczone powietrze

Mieszkaniec Rybnika pozwał państwo za zanieczyszczone powietrze
Yannick_Bammert, flickr cc-by-2.0

{więcej}Mieszkaniec Rybnika, w którym w zimie systematycznie przekraczane są normy jakości powietrza spowodowane tzw. niską emisją, złożył w sądzie pozew, w którym oskarża państwo o brak działań mających na celu ochronę zdrowia i życia obywateli.

W kilku miastach Śląska, a także m.in. w Krakowie, zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy i może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców. Zanieszczynie jest spowodowane tzw. niską emisją powstającą na skutek eksploatacji domowych pieców węglowych. 

– Fakt, iż organy państwa namawiają mieszkańców regionu do niewychodzenia z domów z powodu zanieczyszczenia powietrza, to nic innego jak ograniczenie naszych swobód obywatelskich. Mamy prawo, nawet zimą, otworzyć okno, wyjść na spacer i oddychać czystym powietrzem – „Dziennik Zachodni” cytuje Zdzisława Kuczmę, który skarży Skarb Państwa w sprawie zanieczyszczenia powietrza. 

REKLAMA
REKLAMA

W grudniu niska emisja w Rybniku doprowadziła nawet do kilkunastokrotnego przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłów w powietrzu. Stężenie 8 grudnia wynosiło tam 737 mikrogramów/m3 podczas gdy norma dopuszczona przez polskie prawo to maksymalnie 50 mikrogramów/m3. 

– Pozew złożyłem jako pierwszy, by przetrzeć szlak. Jeśli się uda, za mną pójdą kolejni. Być może to w końcu zmusi organy państwa do działania. Dziś Ministerstwo Środowiska mówiąc o jakości powietrza, rzuca takie slogany, które nadawałyby się tylko na partyjne wiece – komentuje działania w sprawie niskiej emisji autor pozwu. 

Władze Rybnika chcą walczyć z niską emisją poprzez dotowanie montażu ekologicznego ogrzewania, w tym kolektorów słonecznych. 
gramwzielone.pl