Certyfikaty energetyczne ważnym źródłem informacji

Certyfikaty energetyczne ważnym źródłem informacji

Przy modernizacji, budowie, zakupie i wynajmie domu lub mieszkania warto zapoznać się z dokumentem potwierdzającym charakterystykę energetyczną budynku, tzw. certyfikatem energetycznym. Zawarte w nim informacje mogą nam pomóc przy podjęciu decyzji o planach budowy bądź zakupie nowego lokum lub, w przypadku istniejącego już budynku, wskazać najefektywniejsze działania termomodernizacyjne.

REKLAMA

Dla większości z nas głównym kryterium przy podejmowaniu decyzji o budowie, zakupie czy wynajmie domu lub mieszkania jest jego cena. Aby mieć pełniejszy obraz rzeczywistych kosztów, należałoby zastanowić się również nad wydatkami związanymi z codzienną eksploatacją nowego miejsca zamieszkania, które w istotny sposób mogą wpływać na nasz domowy budżet. Jednym z comiesięcznych kosztów, który powinniśmy uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji, są rachunki za energię elektryczną. Wielkość rocznego zapotrzebowania budynku na energię związanego z ogrzewaniem, przygotowaniem ciepłej wody użytkowej czy wentylacją, a tym samym koszty utrzymania, pozwala nam określić świadectwo charakterystyki energetycznej tzw. certyfikat energetyczny. Zgodnie z prawem budowlanym od początku 2009 roku każdy budynek oddawany do użytku, sprzedawany lub wynajmowany musi posiadać taki dokument.

REKLAMA

„Obowiązek certyfikacji skłania do budowy energooszczędnych budynków, a także do termomodernizacji już istniejących, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto inwestycje tego typu są przedmiotem dofinansowania, dzięki czemu energooszczędność budynków staje się jeszcze bardziej opłacalna”, piszą Łukasz Sikora i Ilona Świąder, eksperci projektu edukacyjnego „Energooszczędne 4 kąty”.

Świadectwo energetyczne, poza informacjami na temat efektywności energetycznej budynku, wskazuje także możliwe rozwiązania techniczne podnoszące jego standard, takie jak termoizolacja, wymiana systemu grzewczego, okien i drzwi. Co ważne, jeżeli nasze lokum spełni odpowiednie warunki, możemy złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja w energooszczędność z pewnością nam się opłaci.