Od 45 EUR/MWh w niemieckiej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej

Od 45 EUR/MWh w niemieckiej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej
Belectric

Pierwszą tegoroczną aukcję w Niemczech, w której o gwarantowane ceny energii konkurowali inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, całkowicie zdominowała branża PV podobnie jak miało to miejsce w pierwszych tego rodzaju aukcjach, które przeprowadzono za naszą zachodnią granicą w ubiegłym roku.

Od ubiegłego roku Niemcy prowadzą – obok osobnych aukcji dla wiatru i fotowoltaiki – także łączone aukcje, w których o wsparcie ubiegają się inwestorzy z obu branż.

Ubiegłoroczne, łączone aukcje wygrywali tylko inwestorzy oferujący sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych.

REKLAMA

Podobnie było w pierwszej tego rodzaju aukcji przeprowadzonej w Niemczech w tym roku. Co więcej, do tej aukcji zgłosili się tylko inwestorzy reprezentujący sektor fotowoltaiczny.

Zaoferowano energię ze 109 projektów na łączną moc 720 MW, z czego wsparciem w postaci 20-letnich gwarancji odkupu energii po zaoferowanych cenach niemiecki regulator Bundesnetzagentur objął 18 projektów o całkowitej mocy 210 MW.

Nowe farmy fotowoltaiczne powstaną łącznie w pięciu landach, z czego największy potencjał zostanie zrealizowany w Saksonii-Anhalt i Brandenburgii (po 59 MW), następnie w Szlezwik-Holsztyn (48 MW), Meklemburgii-Pomorze Przednie (33 MW) oraz w Hesji (10 MW).

Energia będzie sprzedawana po cenach wynoszących od 45 EUR/MWh do 61 EUR/MWh, co jest zbliżonym poziomem do wyników wcześniejszej tego rodzaju aukcji, którą Bundesnetzagentur rozstrzygnął w listopadzie ubiegłego roku (46,5 EUR/MWh – 57,9 EUR/MWh).

Kolejne mieszane aukcje dla fotowoltaiki i wiatru odbędą się w Niemczech w lipcu i listopadzie br. Wsparciem zostaną objęte w nich projekty o mocy sięgającej odpowiednio 150 MW i 200 MW.

REKLAMA

Wcześniej w tym roku w Niemczech odbyły się już dwie aukcje dedykowane wyłącznie fotowoltaice, w których można było zgłaszać projekty o mocy od 750 kW do 10 MW.

W aukcji z marca wsparciem objęto 121 projektów na łączną moc 505,1 MW, w przypadku których energia będzie sprzedawana po cenach wynoszących od 39 EUR/MWh nawet do 84 EUR/MWh (cena referencyjna wynosiła 89 EUR/MWh).

Natomiast w mniejszej aukcji rozstrzygniętej w lutym br. Bundesnetzagentur przyznała gwarancje sprzedaży energii po cenach od 41 EUR/MWh do 51 EUR/MWh.

W komentarzach do wyników tegorocznych aukcji federalne stowarzyszenie branży solarnej BSW Solar podkreśla, że ceny energii z fotowoltaiki byłyby jeszcze niższe, gdyby nie brak możliwości zgłaszania projektów mogących powstać na gruntach rolnych. To ograniczenie BSW Solar nazywa „gorsetem” nałożonym na niemieckich inwestorów w sektorze PV.

W 2019 roku niemiecka branża PV może osiągnąć wynik w zakresie nowych inwestycji nienotowany od siedmiu lat. Świadczy o tym potencjał nowych systemów PV zarejestrowanych przez Bundesnetzagentur w pierwszych dwóch miesiącach tego roku.

Po jakich cenach w Niemczech sprzedawana jest energia z mniejszych instalacji o mocy do 750 kW uruchamianych w alternatywnym systemie taryf gwarantowanych? Więcej na ten temat: Niemcy w dwa miesiące zainstalowali 1 GW w fotowoltaice.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.