Rekord sprawności elastycznego modułu fotowoltaicznego

Rekord sprawności elastycznego modułu fotowoltaicznego
MiaSole

MiaSolé, wywodzący się z Kalifornii i należący do chińskiej grupy Hanergy producent cienkowarstwowych, elastycznych modułów fotowoltaicznych, poinformował o osiągnięciu światowego rekordu jeśli chodzi o sprawność modułu wyprodukowanego w takiej technologii.

Rekordowa sprawność na poziomie 17,44 proc. została zmierzona na cienkowarstwowym module fotowoltaicznym w technologii CIGS.

Co istotne, chodzi o moduł wyprodukowany z wykorzystaniem fabrycznych linii produkcyjnych, a jego powierzchnia wyniosła 1,08 m2, a więc jest taka sama, jak powierzchnia modułów seryjnie produkowanych w kalifornijskiej fabryce MiaSolé w Santa Clara.

REKLAMA

Rekordowy wynik został potwierdzony w laboratoriach Fraunhofer ISE. Stwierdzona przez niemiecki instytut nominalna moc modułu wyniosła 189,3 W.

Obecny na rynku fotowoltaicznym od 2004 roku producent MiaSolé specjalizuje się w technologii lekkich, elastycznych modułów PV, które ze względu na swoje właściwości mogą znaleźć zastosowanie zwłaszcza w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami (BIPV) czy w branży motoryzacyjnej.

W ubiegłym roku MiaSolé zrealizował największą w Europie instalację fotowoltaiczną bazującą na elastycznych modułach PV.

REKLAMA

W projekcie zrealizowanym na dachu hali sportowej w holenderskim mieście Den Bosch powstała instalacja złożona z 418 modułów o jednostkowej mocy 370 W, każdy o powierzchni 2,6 m x 1 m, które w skali roku mają wytwarzać około 125 MWh energii elektrycznej.

Z uwagi na konstrukcję dachu konieczne było zastosowanie lekkich modułów PV. Waga modułów dostarczonych przez MiaSole wyniosła tylko ok. 3 kg na m2, podczas gdy waga tradycyjnych, krystalicznych modułów PV wynosi około 18 kg/m2.

W swojej ofercie kalifornijski producent ma moduły o mocy od 75 W nawet do 510 W, a ich sprawność sięga 16,5 proc.

MiaSole podkreśla przy tym, że z uwagi na ułatwiony sposób montażu, zastosowanie jego cienkowarstwowych modułów redukuje koszty po stronie BOS (Balance of System), a także koszty pracy średnio o około 1/5 w porównaniu do instalacji bazujących na tradycyjnych, krystalicznych modułach PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.