Prawie 55 tys. modułów fotowoltaicznych zainstalowanych w 12 godzin

Taki rekordowy wynik osiągnięto na placu budowy ogromnej elektrowni fotowoltaicznej, którą w Argentynie stawiają inwestorzy z Norwegii.
Właścicielami projektu elektrowni fotowoltaicznej Guanizuil o docelowej mocy 117 MW są wywodzący się z Norwegii deweloper Scatec Solar oraz koncern paliwowy Equinor, który do tej pory inwestował w sektorze OZE głównie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej i dla którego projekt realizowany w Argentynie to druga tego rodzaju inwestycja jeśli chodzi o fotowoltaikę.
Obaj inwestorzy przejęli w połowie ubiegłego roku po 50 proc. udziałów w projekcie Guanizuil, który wcześniej był prowadzony przez dewelopera Martifer Solar.
W ubiegłym roku informowano o całkowitym koszcie inwestycji na poziomie 95 mln dolarów. Scatec Solar i Equinor zapewniły po 20 proc. kapitału, a 60 proc. kosztów sfinansowano z pożyczki.
Scatec Solar poinformował właśnie o osiągnięciu rekordowego wyniku jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych na farmie fotowoltaicznej Guanizuil.
W czasie zaledwie 12 godzin zainstalowano w sumie 54 090 modułów o łącznej mocy 17,5 MW, co stanowi niemal 15 proc. docelowej mocy wielkiej elektrowni PV.
Montaż wykonało 300 pracowników podzielonych na dziesięć ekip. Każdej ekipie wyznaczono cel instalacji 4950 modułów i każda zadanie zrealizowała, przy czym cztery ekipy zamontowały więcej modułów.
Budowa całej farmy fotowoltaicznej Guanizuil ma się zakończyć na początku przyszłego roku, a wszystkie panele zostaną umieszczone na jednoosiowych trackerach i zajmą teren odpowiadający powierzchni ponad 300 boisk piłkarskich.
Po uruchomieniu farma PV ma produkować energię w ilości 308 GWh rocznie, co odpowiada konsumpcji generowanej przez 82 tys. argentyńskich gospodarstw domowych.
Sprzedaż energii zabezpieczono w ramach 20-letniej umowy PPA będącej efektem aukcji przeprowadzonej przez argentyńskiego regulatora rynku energetycznego CAMMESA. Cena, po której będzie sprzedawana energia, wyniesie około 50 dolarów/MWh.
Notowany na norweskiej giełdzie Scatec Solar ostatnio pochwalił się kolejnym dobrym wynikiem finansowym. Norwegowie wypracowali w trzecim kwartale br. przychody na poziomie 1,522 mld koron (640 mln zł) wobec przychodów rzędu 1,259 mld NOK osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku. EBITDA wzrosła o 68 proc. r/r do poziomu 433 mln NOK, czyli około 181,7 mln zł.
Należące do norweskiej firmy elektrownie PV wytworzyły w ostatnim kwartale w sumie 295 GWh energii elektrycznej wobec 73 GWh wytworzonych w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Obecnie Scatec Solar zarządza elektrowniami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 1,193 GW, które znajdują się w Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Europie. Na naszym kontynencie norweska grupa jest szczególnie aktywna na Ukrainie, gdzie uruchomiła dotąd farmy PV o mocy 43 MW i jest w trakcie budowy kolejnych instalacji o łącznej mocy 289 MW.
Do 2021 r. Scatec Solar chce uruchomić elektrownie PV o łącznej mocy 4,5 GW.
Wśród rynków, na których działa norweska firma, na razie nie ma Polski, jednak w ostatnim raporcie finansowym Scatec sygnalizuje zainteresowanie inwestycjami na naszym rynku fotowoltaicznym, który określa jako kluczowy jeśli chodzi o bieżący monitoring – obok rynków PV na Ukrainie oraz w Pakistanie.
Dla Equinor projekt w Argentynie to druga znacząca inwestycja w energetyce słonecznej. Pierwszą norweska grupa paliwowa zrealizowała również w Ameryce Południowej, także we współpracy ze Scatec Solar. Chodzi o farmę fotowoltaiczną o mocy 162 MW, która powstała w Brazylii.
Dla tego projektu zabezpieczono 20-letni kontrakt na sprzedaż energii w aukcji przeprowadzonej przez brazylijskie władze jeszcze w 2015 roku. Zagwarantowana wówczas cena za energię, powiększona o inflację, obecnie przekracza 100 USD/MWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.