Moduły PV miały pójść do recyklingu, a trafiły na przemyt

Moduły PV miały pójść do recyklingu, a trafiły na przemyt
PV Cycle

Włoska policja udaremniła przemyt starych modułów fotowoltaicznych, które zamiast do recyklingu w zakładzie na Sycylii, miały nielegalnie trafiać do Afryki i na Bliski Wschód.

Jak informuje PV Magazine, włoskie służby zabezpieczyły w ramach operacji nazwanej „BlackSun” zużyte panele fotowoltaiczne w zakładzie recyklingu w Katanii na Sycylii.

Moduły zamiast trafiać do recyklingu, uzyskiwały fałszywe certyfikaty i oznaczenia, a następnie miały być nielegalnie wywożone z Włoch.

REKLAMA

W sycylijskim zakładzie zabezpieczono w sumie 60 ton zużytych modułów fotowoltaicznych, a włoska policja aresztowała właściciela, podejrzewając go o kierowanie przemytem.

Włoska policja podaje, że panele, których „tożsamość” zmieniano w Katanii, były nielegalnie wysyłane m.in. do Syrii, Turcji, Maroko, Senegalu, Burkina Faso, Nigerii czy Mauretanii.

Cytowany przez PV Magazine Bertrand Lempkowicz z europejskiej organizacji PV Cycle działającej w obszarze recyklingu modułów fotowoltaicznych wskazuje, że unijna dyrektywa WEEE, która wyznacza standardy m.in. recyklingu modułów PV, dopuszcza stosowanie modułów „z drugiej  ręki”, a luki w prawie poszczególnych państw dają pole do stosowania procederu, który zidentyfikowano we Włoszech.

– Oczywiście PV Cycle nie popiera takich praktyk, po prostu nie ma dokładnych regulacji definiujących, czym jest panel fotowoltaiczny z drugiej ręki, a kiedy panel jest uznawany jako odpad – PV Magazine cytuje reprezentanta PV Cycle.

REKLAMA

Unijna dyrektywa WEEE nakazuje wszystkim producentom modułów fotowoltaicznych, którzy sprzedają je na terenie Unii Europejskiej, zbieranie i poddawanie recyklingowi zużytych modułów.

Zakłady zrzeszone w PV Cycle tylko we Francji poddały w ubiegłym roku recyklingowi ponad 280 tys. modułów fotowoltaicznych, z czego za recykling 95 proc. odpowiadał należący do Veolii zakład w Rousset w departamencie Bouches-du-Rhône.

PV Cycle podaje, że liczba modułów poddawanych recyklingowi w zakładzie Veolii zwiększyła się od 2015 roku 13-krotnie, a w 2030 roku instalacja w Rousset ma przetwarzać 50 tys. ton modułów PV.

Ze zużytych modułów są wydzielane m.in. szkło, krzem, plastik oraz miedź.

PV Cycle zostało powołane w 2014 roku m.in. przez należące do francuskiego koncernu energetycznego EDF firmy ENR Solaire oraz ENR PWT, a także przez szwajcarskiego dewelopera Urbasolar oraz producentów modułów – Sillia VL należącego obecnie do grupy Recom oraz francuskiego Voltec Solar.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.