Columbus Energy inwestuje w ogniwa perowskitowe Olgi Malinkiewicz

Columbus Energy inwestuje w ogniwa perowskitowe Olgi Malinkiewicz
Saule Technologies

Jeden z liderów polskiego rynku fotowoltaicznego, Columbus Energy, zainwestuje 10 mln euro w Saule Technologies, firmę pracującą nad zastosowaniem perowskitów w fotowotlaice. Dzięki temu Columbus będzie największym udziałowcem w Saule z udziałem 20 proc. Pieniądze mają pokryć koszty uruchomienia linii produkcyjnej, a także zostaną przeznaczone na wkład własny w projektach dofinansowywanych ze środków krajowych i unijnych.

Fundusze pozyskane od Columbus Energy zostaną przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe – ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne mające przewyższać możliwościami zastosowania tradycyjne ogniwa krzemowe.

Współpraca między Saule Technologies i Columbus Energy może znacznie przyspieszyć komercjalizację technologii, jaką rozwijamy – zapewnia Olga Malinkiewicz, CTO w Saule Technologies S.A.

REKLAMA

Z ostatnich zapowiedzi Saule Technologies wynika, że firma pracująca nad technologią ogniw perowskitowych ma być bliska uruchomienia pilotażowej linii, która ma ruszyć jeszcze w tym roku we Wrocławiu. Maja na niej powstawać moduły w rozmiarach 100 x 100 cm.

Na podstawie zawartej umowy inwestycyjnej Columbus nabył też prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych.

Columbus ma odpowiadać nie tylko za dystrybucję produktów, ale będzie uczestniczyć w sprzedaży licencji Saule Technologies.

Columbus zapewnia, że lekkie i elastyczne panele perowskitowe będzie można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.

Moduły perowskitowe od Suale Technologies mają sprawdzić się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy), zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, co wyeliminuje konieczność wymiany baterii. Potencjalne zastosowania to ponadto szeroka gama produktów takich jak m.in. markiza fotowoltaiczna, roleta, żaluzja, które znajdą swoje zastosowanie u indywidualnych odbiorców.

Ogniwa perowskitowe mają wyróżniać się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także przy sztucznym świetle. Co więcej, ogniwa te mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – na przykład na folie, tkaniny, dachówki.

– Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie ogniowo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa. Dzięki takim cechom, zastosowanie ogniwa może być szerokie. To zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiczny – komentuje Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies S.A.

REKLAMA

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, gdzie ogłoszono inwestycję w Saule Technologies, prezes Columbus Energy Dawid Zieliński zapewniał, że moduły perowskitowe mogą być o około 95 procent lżejsze od tradycyjnych modułów wykonanych w technologii krzemu krystalicznego. Dzięki temu będzie je można montować na elewacjach czy dachach, na których nie można umieszczać cięższych, konwencjonalnych modułów z uwagi na zbyt duże obciążenia.  

Columbus Energy, jako polska firma, z polskim kapitałem, chce inwestować w polskie technologie, które mogą zrewolucjonizować świat. Taką inwestycją jest właśnie firma Saule Technologies. Wzajemnie potrzebujemy elastycznych partnerów, a ilość elementów synergii jest niezliczona. Jako akcjonariusz Saule Technologies będziemy wspierać zespół wybitnych naukowców i inżynierów, a jako dystrybutor będziemy zarówno promować same produkty wychodzące z linii produkcyjnej Saule Technologies, jak i zachęcać międzynarodowe przedsiębiorstwa do integracji rozwiązań Saule Technologies z ich produktami – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Ponadto wraz z zaangażowaniem Columbusa w biznes Saule Technologies podjęto decyzję o wejściu Saule na Giełdę Papierów Wartościowych.

Za wprowadzenie spółki na giełdę ma odpowiadać JR Holding – firma należąca do Januarego Ciszewskiego, który jest inwestorem w Columbus Energy.

Polska giełda potrzebuje światowych firm. Saule Technologies to diament, który Columbus pomoże oszlifować. Takie przedsiębiorstwa powinny być publiczne. Inwestycja w Saule poprzez Columbus Energy jest wpisana w strategię i DNA JR Holding – komentuje January Ciszewski, prezes JR Holding SA.

Saule Technologies to polska firma rozwijająca technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji. Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz doświadczeni biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas.

Obecnie Saule Technologies to zespół ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 17 krajów. Saule Technologies przez ostatni rok, przy współpracy inżynierów z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii, konstruowała unikatową, pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych. Saule Technologies jest członkiem wielu konsorcjów naukowych powołanych w Europie do rozwoju ogniw perowskitowych.

Wcześniej, jeszcze w 2015 roku, w Saule Technologies zainwestował m.in. japoński milioner Hideo Sawada, wydając na ten cel kwotę około 20 mln zł.

– Nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies, ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym. Przyszłe zastosowania tej technologii są niemalże nieograniczone. Z wielką satysfakcją angażujemy się w ten projekt i oczywiście będziemy wspierać firmę stworzoną przez Olgę Malinkiewicz w jej dalszych pracach – komentował wówczas Hideo Sawada.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.