Nowa farma fotowoltaiczna w portfelu PGE

Nowa farma fotowoltaiczna w portfelu PGE
Farma fotowoltaiczna Bliskowice. Fot. PGE

W ubiegłym miesiącu PGE uruchomiła swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną, z której energia będzie rozliczna w systemie aukcyjnym, a teraz oddaje do użytku kolejną. W ubiegłym tygodniu największa państwowa grupa energetyczna ogłosiła, że jednym z elementów jej nowej strategii będzie uruchomienie w ciągu 10 lat elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 GW.

Polska Grupa Energetyczna wcześniej ogłosiła plan budowy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,5 GW do 2030 roku, a podczas prezentacji nowej strategii, którą PGE ogłosiła w ubiegłym tygodniu, była już mowa o budowie elektrowni PV o mocy 3 GW.

Na razie PGE zabiera się do realizacji tego planu, uruchamiając pierwsze farmy fotowoltaiczne, z których energia będzie rozliczana w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu uruchomiono produkcję energii na farmie PV o mocy 1 MW, która powstała w gminie Lesko w województwie podkarpackim. Na tę inwestycję złożyło się niemal 3 tysiące modułów o jednostkowej mocy 350 W.

Teraz spółka PGE Energia Odnawialna informuje o oddaniu do użytku drugiej farmy fotowoltaicznej rozliczanej w systemie aukcyjnym i trzeciej w ogóle w portfelu PGE (spółka posiada jeszcze uruchomioną kilka lat temu farmę fotowoltaiczną o mocy 0,6 MW na Górze Żar w powiecie żywieckim).

Oddawana teraz do użytku farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW powstała w Bliskowicach i składa się podobnie jak projekt Lesko – z blisko 3 tysięcy modułów monokrystalicznych o mocy 350 W, każdy zamontowanych na powierzchni 1,8 ha.


W tym roku państwowa grupa energetyczna ma uruchomić jeszcze dwie elektrownie PV tej samej wielkości. Obie powstają w województwie lubuskim.

REKLAMA

– To dopiero początek naszych inwestycji fotowoltaicznych. W przyszłym roku i w kolejnych latach zamierzamy uruchomić jeszcze więcej tego typu projektów. Część z nich to małe instalacje, które – w co wierzymy – zwyciężą w tegorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW. Pracujemy jednak również nad wielkimi przedsięwzięciami o mocy nawet ponad 100 MW, które powstaną na gruntach o powierzchni 100-150 ha – komentuje Marcin Karlikowski, prezes spółki PGE Energia Odnawialna odpowiedzialnej w PGE za inwestycje w OZE.

Kolejne famy fotowoltaiczne PGE mają postawić m.in. przy Elektrowni Opole (1 MW), a także w Bełchatowie, gdzie w 2019 roku PGE Energii Odnawialna wydzierżawiła ok. 100 ha gruntów należących do Elektrowni Bełchatów. Ma tam powstać jedna z największych w kraju instalacja fotowoltaiczna, której produkcja wystarczy na pokrycie potrzeb energetycznych niemal 30 tys. gospodarstw domowych.

PGE Energia Odnawialna zapewnia, że pozyskała już tereny o powierzchni ponad 1600 hektarów pozwalające na wybudowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1000 MW.

Jeden z projektów jest realizowany w podkarpackiej gminie Grębów na blisko 152 hektarach rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg.

Projekt o nazwie Jeziórko zakłada budowę do końca 2022 roku jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych o mocy 77 MW i rocznej produkcji na poziomie ponad 77 tys. MWh. Obecnie trwają tam badania środowiskowe.

Polska Grupa Energetyczna jest, za pośrednictwem spółki PGE Energia Odnawialna, największym krajowym producentem energii odnawialnej. Eksploatuje obok 3 farm fotowoltaicznych także 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz 4 elektrownie szczytowo-pompowe. Łączna moc tych źródeł sięga 2324,25 MW. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.