Jak efektywnie korzystać z energii ze słońca – poradnik

Jak efektywnie korzystać z energii ze słońca – poradnik
Stilo Energy

Chociaż Polska nigdy nie uchodziła za wyjątkowo słoneczny kraj, badania wskazują, że praktycznie na terenie całego kraju można czerpać zyski z instalacji fotowoltaicznych. Niezwykle ważny jest jednak właściwy montaż, który może przesądzić o efektywnej pracy instalacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych a efektywność instalacji

Instalacje fotowoltaiczne dostarczają energii przez cały rok. Według badań nasłonecznienia w Polsce prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki na bazie międzynarodowego oprogramowania SolarGIS[1], nawet w grudniu panele fotowoltaiczne potrafią zapewnić połowę zapotrzebowania na prąd w domu jednorodzinnym.

REKLAMA

Jeśli dodamy tego nadprodukcję w miesiącach letnich i możliwość odebrania wytworzonej nadwyżki z sieci, suma uzysków energii jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne domu w skali całego roku.

Niewątpliwie żeby jednak optymalnie wykorzystać sprzyjającą aurę, należy zadbać o właściwy montaż paneli na dachu budynku lub na gruncie. W tym celu dobrze jest wybrać do współpracy wiarygodną firmę, która już na stracie współpracy będzie w stanie przygotować dla nas projekt dostosowany do możliwości montażowych naszego budynku.

Montaż paneli fotowoltaicznych jaki kierunek?

Panele fotowoltaiczne najczęściej instalowane są na dachach domów, gdzie nie zasłaniają ich drzewa ani sąsiednie budynki. Optymalnym kierunkiem, który zapewni największą ilość światła i aż 95% efektywności energii słonecznej w ciągu dnia, jest oczywiście południe. W niewielkim stopniu odczuwalne będą też różnice w przypadku montażu instalacji na południowy wschód lub południowy zachód.

Jeżeli nie ma takiej możliwości, a przy tym brakuje dobrego miejsca do montażu paneli na gruncie, można zdecydować się na instalację w kierunku wschodnim lub zachodnim. Możemy wtedy liczyć na pozyskanie energii na poziomie 80-90%[2].

Pamiętajmy, że nie ma konieczności  umiejscawiania paneli na dachu domu. Równie dobrze instalacja może zostać zamontowana na dachu budynku gospodarczego lub bezpośrednio na gruncie, z wykorzystaniem specjalnego stelażu, który zapewnia odpowiednie nachylenie. Podobne stelaże umożliwiają też ustawienie konstrukcji na płaskim dachu. W takich sytuacjach można w pełni dopasować ustawienie względem optymalnego kierunku świata.

Montaż paneli fotowoltaicznych instalacja równoległa czy szeregowa?

Duży wpływ na to, jak rozplanowany będzie układ paneli, ma kształt dachu. W klasycznym systemie, w którym moduły są łączone szeregowo w tzw. „stringi” (ang. String – łańcuch), wymagana jest równa, niezacieniona powierzchnia, na której zamontujemy wszystkie moduły wchodzące w skład jednego szeregu (może ich być nawet 20), co wymaga dużej połaci dachu do zagospodarowania.

Jeśli instalacja wymagałaby montażu na bardziej skomplikowanym dachu, doskonale sprawdzi się zastosowanie mikrofalowników, które umożliwiają łączenie od jednego do czterech modułów, każdy z niezależnym MPPT (Maximum Power Point Tracking – Punkt śledzenia mocy maksymalnej) czyli mechanizmem, którego zadaniem jest znalezienie momentu, podczas którego moduł generuje największą moc w danej chwili.

Dzięki temu możemy maksymalnie wykorzystać energię słoneczną nawet przy „trudnym” ułożeniu modułów na dachu bądź chwilowym zacienieniu pojedynczych modułów – co w przypadku klasycznych falowników stringowych nie byłoby możliwe.

Montaż paneli fotowoltaicznych znaczenie mikrofalownika

Oprócz samych modułów fotowoltaicznych dla instalacji niezmiernie ważnym elementem jest falownik, który przetwarza prąd stały, generowany przez panele, w prąd przemienny, jakiego używamy w naszych domach. Jeśli chodzi o montaż, wybór między stringowym inwerterem, a mikroinwerterami również ma niebagatelne znaczenie.

REKLAMA

W przypadku konstrukcji ze stringowym falownikiem wszystkie moduły instalacji fotowoltaicznej muszą być ze sobą połączone przewodami, które następnie trafiają do urządzenia. Te montuje się zazwyczaj wewnątrz budynku, na którym znajduje się instalacja. W efekcie tracimy miejsce w domu, a także wprowadzamy wysokie napięcie (nawet do 1000 V), ponieważ energia ze wszystkich modułów trafia do jednego falownika.

System mikrofalowników działa inaczej. W zależności od jego typu, jeden mikroinwerter może obsługiwać od jednego do czterech modułów fotowoltaicznych. Umożliwia to większą swobodę w montażu, a także mniejsze ryzyko awarii spowodowanej wysokim napięciem, gdyż moc jest skutecznie rozkładana na wiele urządzeń, które montowane są na dachu, co skutkuje tym, że do pomieszczenia wprowadzamy jednie napięcie prądu przemiennego 230 V, takie samo, które mamy w instalacji elektrycznej każdego obiektu.

W sytuacji, kiedy jeden z modułów nie może pracować z pełną mocą (w wyniku uszkodzenia, zacienienia lub zabrudzenia), pozostałe nie tracą na wydajności.

W instalacjach od Stilo Energy wykorzystywane są produkty renomowanej marki APsystems, lidera na rynku inwerterów na świecie. Model mikrofalownika QS1 to gwarancja osiągów, wydajności i trwałości urządzenia.

Montaż paneli fotowoltaicznych profesjonalna ekipa

Nawet najlepszej jakości panele fotowoltaiczne będą jednak nieefektywne, jeżeli zostaną niewłaściwie zamontowane. Dlatego najważniejszym czynnikiem w całym procesie montażu modułów jest wybór certyfikowanych zespołów fachowców, którzy zadbają o wszystkie wcześniej wspomniane elementy. Montaż paneli fotowoltaicznych to nie tylko zamocowanie stelaża, ułożenie modułów i podłączenie okablowania. To znacznie więcej szczegółów, o które należy zadbać zarówno na etapie projektowania instalacji jak i montażu.

Przy wyborze firmy realizującej instalację warto zapytać o gwarancję m.in. na konstrukcję wsporczą, zabezpieczenia przepięciowe, materiały montażowe jak i na samą usługę montażu. Stilo Energy daję aż 12 lat gwarancji na wszystkie wymienione elementy w ramach Złotej Gwarancji Stilo Energy.

Jak długo trwa montaż paneli fotowoltaicznych?

W przypadku niewielkich, przydomowych instalacji fotowoltaicznych, sam montaż nie trwa zazwyczaj dłużej niż jeden dzień. Warto jednak pamiętać, że specjaliści zjawią się u nas, kiedy będą mieli sprzyjające warunki pogodowe. Słoneczny, bezwietrzny dzień zapewni spokojną i przede wszystkim bezpieczną pracę fachowców.

Nieco dłużej trwa proces podłączenia instalacji do sieci energetycznej w modelu prosumenckim. Jeżeli zdecydujemy się oddawać nadwyżki energii elektrycznej do sieci, potrzebna jest kompleksowa umowa z operatorem i sprzedawcą energii oraz montaż licznika dwukierunkowego.

Od złożenia wniosku do momentu odprowadzenia pierwszych kWh do sieci nie mija przeważnie więcej niż 30 dni. Niezależnie od wybranego modelu instalacji specjaliści montujący panele fotowoltaiczne z ramienia Stilo Energy poradzą sobie z tym zadaniem bez problemu.


[1] http://pv.home.pl/pv-pl/wp-content/uploads/2013/04/Poland-naslonecznienie-PV-Poland.pdf

[2] https://stiloenergy.pl/kat-ustawienia-paneli-fotowoltaicznych

 

artykuł sponsorowany