Japończycy wycofują się z produkcji ogniw i paneli fotowoltaicznych

Japończycy wycofują się z produkcji ogniw i paneli fotowoltaicznych
Panasonic

Jedna z najbardziej zasłużonych dla rozwoju technologii fotowoltaicznej firm, jaką jest Panasonic, zdecydowała, że nie będzie dłużej wytwarzać we własnym zakresie ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Swoją przygodę z technologią fotowoltaiczną Panasonic rozpoczął w roku 1975 od badań nad technologią amorficznych ogniw. Pierwsze ogniwa skomercjalizował pięć lat później, umieszczając je w kalkulatorach.

W roku 1993 japoński koncern wykonał natomiast pierwszą domową, podłączoną do sieci instalację fotowoltaiczną, w roku 1997 rozpoczął sprzedaż modułów bazujących na swojej flagowej, wielozłączowej technologii HIT, a w roku 2000 wprowadził jako pierwszy dwustronne moduły PV.

REKLAMA

Obecnie oferowane przez Panasonica moduły posiadają sprawność około 20 proc. i są dostępne w różnych wariantach, o mocy sięgającej maksymalnie 340 W. Japończycy oferują na nie 25-letnią gwarancję produktową oraz 25-letnią gwarancję na uzysk energii, który po takim czasie ma wynosić przynajmniej 86,2 proc. początkowego poziomu.

Teraz Panasonic ogłosił plan zakończenia produkcji wysokosprawnych ogniw i modułów fotowoltaicznych, do których produkcji stosował technologię Heterojunction (HIT/HJT). Oznacza to zamknięcie fabryk, które japoński koncern posiada w prefekturze Shimane, a także w Malezji.

Zakończenie działalności tych zakładów ma nastąpić w roku fiskalnym 2022, który kończy się 31 marca 2022 r.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Wiadomo, że pracownicy japońskiej fabryki nie stracą zatrudnienia i zostaną przekierowani do innych procesów produkcyjnych Panasonica – w tym związanych z wytwarzaniem falowników czy baterii.

Inaczej będzie z pracownikami zakładu w Malezji, którzy mogą liczyć co najwyższej na wypłatę premii.

Jednocześnie japoński koncern ma ograniczyć działalność badawczo-rozwojową w obszarze fotowoltaiki, którą prowadził oddział zlokalizowany w mieście Kaizuka.

Panasonic nie zamierza jednak całkowicie zrezygnować z oferowania ogniw i modułów fotowoltaicznych. Po zamknięciu zakładów w Japonii i Malezji japoński koncern ma sprzedawać ogniwa i moduły PV, których produkcja zostanie zlecona podmiotom zewnętrznym.

W 2019 roku Panasonic miał sprzedać 90 proc. udziałów w malezyjskiej fabryce wywodzącej się z Chin firmie GS Solar, z którą miał również współpracować w obszarze rozwoju technologii HJT.

Zdolności produkcyjne GS Solar jeśli chodzi o technologię HJT mają liczyć około 600 MW, jednak firma mająca siedzibę w Jinjiang zapowiedziała rozszerzenie produkcji do 5 GW w skali roku i osiągniecie sprawności seryjnych ogniw na poziomie 25 proc.

Obecny rekord sprawności ogniwa HJT odnotowany przez amerykański National Renewable Energy Laboratory wynosi 26,7 proc. i został ustanowiony kilka lat temu przez innego japońskiego producenta – firmę Kaneka.

Jednak transakcja z GS Solar nie doszła do skutku i Panasonic rozpoczął poszukiwania nowego partnera.

Decyzja o wygaszeniu produkcji w zakładach w Japonii i Malezji to kolejny etap ograniczania działalności Panasonica w obszarze fotowoltaiki po tym, jak w ubiegłym roku wycofano się z produkcji ogniw i modułów w fabryce Tesli w Buffalo w stanie Nowy Jork.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.