Agrofotowoltaika osiągnęła konkurencyjność kosztową

Agrofotowoltaika osiągnęła konkurencyjność kosztową
Fraunhofer ISE

Do takiego wniosku dochodzą eksperci niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE, analizując możliwości i efektywność rozwiązania polegającego na jednoczesnym wykorzystaniu gruntów rolnych do uprawy roślin i produkcji energii z fotowoltaiki w ramach koncepcji określanej jako agrofotowoltaika.  

Możliwości wykorzystania systemów typu agroPV omawiają autorzy nowej publikacji niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE pt. Agrivoltaics: Opportunities for Agriculture and the Energy Transition.

Dla inwestorów chcących budować instalacje fotowoltaiczne agrofotowoltaika to szansa na znalezienie dodatkowych gruntów, na których można umieścić panele PV. 

REKLAMA

Fraunhofer ISE policzył, że wykorzystanie pod agrofotowoltaikę tylko 4 proc. powierzchni upraw na terenie Niemiec umożliwiłoby budowę elektrowni PV o mocy około 500 GW i dałoby produkcję energii w ilości odpowiadającej całkowitej konsumpcji energii elektrycznej w tym kraju.

Rolnikom zadaszenie panelami pół uprawnych może dać korzyści w postaci – oprócz dodatkowego źródła przychodów – także ochrony roślin przed zjawiskami pogodowymi w postaci intensywnych opadów deszczu czy gradu. Panele będą chronić rośliny przed upałami, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia wody w rolnictwie.

Eksperci niemieckiego instytutu zapewniają nawet, że w przypadku określonych typów roślin umieszczenie nad uprawami paneli fotowoltaicznych będzie oznaczać większe plony.

Autorzy raportu oceniają, że agrofotowoltaika już osiągnęła konkurencyjność kosztową w Niemczech przy kosztach produkcji energii, które mają wynosić o 7 do 12 eurocentów na kilowatogodzinę (ok. 0,32 – 0,54 zł/kWh).

Fraunhofer ISE podkreśla jednocześnie, że w Niemczech agrofotowoltaika nie doczekała się jeszcze rozwiązań prawnych, które zachęciłyby do łączenia upraw z produkcją energii.

REKLAMA

Mimo, że agrofotowoltaika pozostaje nadal stosunkowo nową i niszową koncepcją produkcji energii słonecznej, to według ekspertów niemieckiego instytutu na świecie działają już instalacje agroPV o łącznej mocy aż 2,8 GW, z czego 1,9 GW to instalacje zlokalizowane w Chinach.


Również w tym kraju, na Pustyni Gobi, mieści się największa na świecie elektrownia agrofotowoltaiczna, której moc wynosi 700 MW i która została umieszczona na ogromnej plantacji jagód.

AgroPV rozwija się również w innych azjatyckich krajach – w tym w Japonii, gdzie zainstalowano dotąd ponad 1800 tego rodzaju systemów, a także w Korei Południowej, gdzie tamtejszy rząd planuje budowę nawet 100 tys. systemów agrofotowoltaicznych, aby w ten sposób zapewnić dodatkowe przychody starzejącej się populacji na terenach wiejskich, dla której przychody z produkcji energii mają wynosić przeciętnie około 1000 USD miesięcznie.

W Europie w rozwoju agrofotowoltaiki na razie przoduje Francja, której rząd włączył tego rodzaju projekty do systemu aukcyjnego. Wygrywając aukcję, inwestorzy planujący produkcję energii z instalacji agroPV mogą zapewnić sobie mające obowiązywać przez 20 lat taryfy gwarantowane.

W aukcji przeprowadzonej we Francji w marcu 2020 r. wsparciem objęto projekty agrofotowoltaiczne o łącznej mocy 40 MW.

Raport instytutu Fraunhofer ISE pt. Agrivoltaics: Opportunities for Agriculture and the Energy Transition w wersji angielskojęzycznej jest dostępny pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.