A. Sikorski: Spowolnienie na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych

W ubiegłym roku notowana na giełdzie grupa paliwowa Unimot weszła na rynek małych instalacji fotowoltaicznych, które oferuje pod marką Avia Solar. Wkrótce klienci spółki będą mogli skorzystać z paneli fotowoltaicznych, których produkcję uruchomi Unimot. Jak zapewnia Adam Sikorski, Unimot ma zaskoczyć rynek nowinkami technicznymi, które zostaną zastosowane w jego modułach.
Wchodząc na rynek dachowych instalacji fotowoltaicznych pod marką Avia Solar, Unimot zapowiedział wygenerowanie przychodów rzędu 276 mln zł i sprzedaż systemów PV o mocy 69 MWp do 2023 roku.
Do tego czasu firma ma posiadać zespół 150 handlowców zajmujących się sprzedażą fotowoltaiki, a także ponad 100 ekip instalacyjnych.
W ramach ekspansji na rynku prosumenckim Unimot uruchomił ostatnio pierwszy stacjonarny salon sprzedaży, który powstał w Żywcu, gdzie spółka kierowana przez Adama Sikorskiego przejęła ostatnio 80 proc. udziałów w operatorze lokalnego klastra energii.
Prezes Unimotu zapewnił, że uruchomienie pierwszego salonu sprzedaży daje pozytywne efekty mimo epidemii. – Mamy dowody, że ten showroom działa; że ludzie chcą przyjść i porozmawiać o fotowoltaice (…) Rozwój punktów sprzedaży będzie następował – zapewnił Adam Sikorski.
Omawiając wynikami sprzedaży za ostatni kwartał 2020 r., prezes grupy Unimot poinformował, że po czwartym kwartale 2020 r., który cechował ogromny wzrost inwestycji, skutkujący m.in. brakiem dostępności ekip instalacyjnych, pierwsze miesiące na krajowym rynku dachowej fotowoltaiki okazały się spokojniejsze.
– Początek roku był poniżej planów, ale mówię o małej fotowoltaice. Każdy widział, co się działo na dachach, ile miał śniegu, jak trudne były warunki dla ekip montażowych. To powodowało, że o ile pod względem podpisanych umów idzie wszystko zgodnie z planem, to mieliśmy pewne opóźnienia, które obecnie nadrabiamy, jeśli chodzi o instalację. Montaż to jest przychód. Dopiero wtedy pieniądze wpływają do firmy, gdy możemy zakończyć całą inwestycję. (…) W styczniu i lutym odłożyła nam się realizacja podpisanych umów na marzec i kwiecień – poinformował Adam Sikorski.
– Widzimy spowolnienie jeśli chodzi o projekt Mój Prąd – chociaż wydawało się, że dostawcy zrekompensowali dopłatę 5 tys. zł, obniżając ceny fotowoltaiki dla klienta końcowego – stwierdził Adam Sikorski, oceniając, że klienci czekają na uruchomienie kolejnej edycji tego programu.
– Bezwzględnie widzimy to po dostępności ekip montażowych. W czwartym kwartale zeszłego roku dostęp do nich był kompletnie ograniczony (…) Dzisiaj jest pełny dostęp do ekip (…) Widzimy, że jest spowolnienie – stwierdził prezes Unimotu.
Jak zaznaczył, obecnie średnia moc mikroinstalacji kontraktowanych przez Avia Solar przekracza 10 kW, co potwierdza, że rynek idzie w kierunku klientów biznesowych. – To nam się bardzo podoba i takich umów robimy coraz więcej. Indywidualny klient na razie wstrzymuje się z decyzjami – podsumował Adam Sikorski.
Już w przyszłym kwartale ma zostać uruchomiona przez Unimot w Sędziszowie Małopolskim produkcja paneli fotowoltaicznych.
– Hala jest praktycznie gotowa, sama linia stoi i trwa okres certyfikacji paneli za granicą. Trwają prace inżynieryjno-techniczne. Liczę na to, że zaskoczymy rynek konstrukcją paneli odbiegającą od standardowych produktów, które pochodzą głównie z Azji. Chcemy wejść w pewne nisze – informuje Adam Sikorski.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.