Enel szykuje w Rumunii ogromne inwestycje w OZE z magazynami energii

Włoska grupa energetyczna Enel przygotowuje projekt zakładający budowę w Rumunii ogromnych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które mają współpracować z magazynami energii.
Już teraz dorobek włoskiej grupy jeśli chodzi o inwestycje w OZE w Rumunii jest całkiem pokaźny. Do tej pory należąca do Enel spółka Enel Green Power zrealizowała w tym kraju kilkanaście farm wiatrowych i fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi 534 MW, w tym moc elektrowni wiatrowych wynosi niemal 500 MW.
Farmy wiatrowe Enel w Rumunii są zlokalizowane głównie nad Morzem Czarnym. Moc największej sięga 70 MW. Włosi mają tam też kilka elektrowni PV, z których moc największej sięga 10 MW.
Plany Enel jeśli chodzi o inwestycje w odnawialne źródła energii w Rumunii są jednak dużo większe. Jak podały rumuńskie media, Enel Green Power porozumiał się z firmą Monsson Grop w celu realizacji projektu zakładającego na obecnym etapie budowę farm wiatrowych o mocy 500 MW, elektrowni fotowoltaicznych o takiej samej mocy, a także bateryjnych magazynów energii o mocy 300 MW.
Elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne planowane przez Enel i Monsson Group ma być gotowy do budowy za trzy lata.
Możliwy znaczący wzrost potencjału odnawialnych źródeł energii w Rumunii sygnalizują również inne ogłoszone niedawno wielkoskalowe projekty.
Strategia Monsson Group zakłada uruchomienie w ciągu dekady elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,5 GW.
Plany ekspansji na rynku OZE ogłosiła także lokalna spółka energetyczna Restart Energy, która do 2025 r. chce zbudować portfel odnawialnych źródeł energii o mocy 500 MW. Pierwsza inwestycja tej spółki zakłada wybudowanie elektrowni PV o mocy 45 MW, która ma być gotowa do końca przyszłego roku i która ma generować rocznie około 55 GWh energii elektrycznej.
Plany ekspansji na rumuńskim rynku ma także inna włoska firma Alerion Clean Power, która we współpracy z lokalnym deweloperem rozwija projekty PV o łącznej mocy ok. 200 MW.
Te inwestycje wpisują się w strategię energetyczną rumuńskiego rządu, która zakłada zwiększenie zainstalowanego potencjału fotowoltaiki w latach 2020-30 o 3,7 GW. Na koniec ubiegłego roku moc PV w Rumunii wynosiła ok. 1,4 GW.
Jak wynika z ostatnich statystyk Eurostatu za 2019 r. Rumunia nie powinna mieć problemu ze zrealizowaniem swojego celu jeśli chodzi o udział OZE w konsumpcji energii w roku 2020, który powinien wynieść co najmniej 24 proc. Eurostat podał, że w 2019 r. Rumunii przekroczyli ten poziom, osiągając 24,3 proc.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.