Fotowoltaika zakłóca łączność. Na celowniku SolarEdge

Fotowoltaika zakłóca łączność. Na celowniku SolarEdge
Som Energia Cooperativa

Holenderska rządowa agencja AT nadzorująca rynek telekomunikacyjny wskazuje w swoim raporcie na zakłócanie łączności radiowej przez instalacje fotowoltaiczne. Okazuje się, że problem może być powszechny, a standardów wynikających z unijnej dyrektywy o kompatybilności elektromagnetycznej może nie spełniać sporo urządzeń stosowanych w instalacjach PV.

Swoje wnioski na temat negatywnego wpływu instalacji fotowoltaicznych na systemy telekomunikacyjne rządowa agencja Agentschap Telecom (AT) oparła na ponad 100 skargach otrzymanych od operatorów telekomunikacyjnych.

Instalacje fotowoltaiczne mają zakłócać w Holandii między innymi działanie systemów łączności bazujących na standardzie C2000 i wykorzystywanych między innymi przez policję, straż pożarną czy pogotowie. 

REKLAMA

O wnioskach sformułowanych przez Agentschap Telecom na temat negatywnego wpływu fotowoltaiki na działanie systemów telekomunikacyjnych napisał holenderski dziennik Financieel Dagblad.

Cytowani przez Financieel Dagblad eksperci rynku telekomunikacyjnego wskazują, że wraz ze wzrostem liczby instalacji fotowoltaicznych w Holandii problem zakłócania przesyłu informacji staje się coraz bardziej powszechny, a elektrownie PV mogą wpływać negatywnie także na inne systemy – stosowane np. w komunikacji między statkami czy nawet na domowe sieci WiFi.

Tymczasem instalacji fotowoltaicznych w Holandii przybywa w rekordowym tempie. W 2018 roku powstały tam elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,7 GW. W roku 2019 przyłączono już 2,5 GW. Z kolei w ubiegłym roku moc PV w Holandii miała wzrosnąć o ponad 2,9 GW – przekraczając skumulowany poziom 10 GW.


O tym, że instalacja fotowoltaiczna może wpływać negatywnie na komunikację służb, przekonał się w 2019 roku właściciel dachowej elektrowni PV znajdującej się na jednym z hoteli w Hadze.

Prowadzone wówczas w Hadze przygotowania do wizyty Donalda Trumpa wykazały zakłócenia w komunikacji służb mających zabezpieczać spotkanie amerykańskiego prezydenta z premierem Holandii.

W efekcie na czas holendersko-amerykańskiego szczytu instalacja fotowoltaiczna musiała zostać wyłączona, a jej właściciel oszacował straty z powodu niewyprodukowanej energii na około 700 euro. Holenderski rząd zadeklarował jednak, że pokryje koszty związane z wyłączeniem fotowoltaiki.

W swoim artykule Financieel Dagblad cytuje także przedstawiciela firmy SolarEdge – producenta falowników i optymalizatorów mocy – który potwierdza, że jego urządzenia mogą zakłócać pracę urządzeń bazujących na standardzie C2000 i który zapewnia, że zostały podjęte działania mające na celu rozwiązanie tego problemu.

Jak podaje holenderskie stowarzyszenie operatorów radiowych VERON, restrykcje mające wynikać z zakłócania komunikacji przez optymalizatory mocy SolarEdge miał nałożyć niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur, wskazując, że wybrane urządzenia izraelskiego producenta nie spełniają standardów wskazanych w unijnej dyrektywie o kompatybilności elektromagnetycznej (2014/30/UE) – tzw. dyrektywie EMC.

VERON w innej inforamcji wskazuje, że zdefiniowanych w unijnej dyrektywie EMC standardów częstotliwości może nie spełniać nawet 3/4 instalacji fotowoltaicznych, ale także 1/4 instalacji LED.

REKLAMA

W 2019 roku badanie domowych instalacji fotowoltaicznych pod kątem spełniania kryteriów dyrektywy EMC przeprowadziła grupa ekspertów z EMC Administrative Cooperation Working Group (EMC ADCO).

Do badania wybrano 12 systemów fotowoltaicznych, z których 9 zawierało urządzenia wyprodukowane w Chinach, a 3 instalacje obsługiwały urządzenia pochodzące z Unii Europejskiej.

Eksperci z EMC ADCO ocenili, że tylko 3 instalacje spełniały techniczne wymogi dotyczące m.in. utrzymania określonej częstotliwości. Niewiele więcej instalacji spełniało kryteria administracyjne związane z posiadaniem odpowiednich certyfikatów. W sumie kryteria techniczne i administracyjne spełniła jednocześnie tylko jedna ze sprawdzonych instalacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: