Copernic z 15-letnią umową PPA na energię z farmy fotowoltaicznej

Copernic z 15-letnią umową PPA na energię z farmy fotowoltaicznej
Copernic

Krakowski deweloper elektrowni fotowoltaicznych poinformował o podpisaniu umowy na sprzedaż energii z farmy PV o mocy 2,5 MW. Zwraca uwagę rekordowo długi, jak na polski rynek energetyki odnawialnej, okres, w którym ma obowiązywać umowa PPA.

Copernic PPA będzie sprzedawać energię z farmy fotowoltaicznej w okresie 15 lat firmie Radmot zajmującej się obróbką metali, która zatrudnia ponad 160 osób i której zużycie energii wymaga budowy źródeł o mocy 2,5 MW. Radmot chce w 1,5 roku całkowicie przejść na konsumpcję zielonej energii.

Realizacja inwestycji potrzebnej do zrealizowania kontraktu ma zająć 1,5 roku, a jej wartość jest szacowana na 7 mln zł. Budowa farmy fotowoltaicznej ma być powiązana ze stałą obsługą i bilansowaniem zużycia energii.

REKLAMA

Copernic PPA to część grupy Copernic mająca odpowiadać za budowę farm fotowoltaicznych i sprzedaż energii do dużych przedsiębiorstw, których zużycie wynosi co najmniej 1 GWh rocznie.

Copernic stawia sobie za cel budowę 1000 własnych farm fotowoltaicznych do końca 2030 roku. Część z nich chce sfinansować w ramach finansowania społecznościowego poprzez tokenizację.

Tokenizacja ma być tanim sposobem pozyskiwania udziałów w elektrowniach fotowoltaicznych dzięki wykorzystaniu blockchainu, który umożliwi pozyskanie udziałów bez konieczności skorzystania z pośredników finansowych czy zawarcia umowy notarialnej.


REKLAMA

Realizacja projektów rozwijanych przez Copernica została ponadto wsparta przez prywatny fundusz, który zainwestował w krakowską firmę 10 mln zł.

Pierwsza farma fotowoltaiczna Copernic ma powstać w Starym Dzikowie w woj. podkarpackim. Pieniądze na tę inwestycję spółka zebrała m.in. poprzez crowdfunding, oferując w zamian udziały w spółce celowej. W ten sposób pozyskano ponad 820 tys. zł, co stanowiło 70 proc. założonego celu.

– Farma fotowoltaiczna w Starym Dzikowie zakończyła emisję tokenów z końcem 2020 roku, równolegle projekt uzyskał wszystkie konieczne pozwolenia – warunki przyłączeniowe oraz pozwolenie na budowę, a także służebności z sąsiednimi działkami. Zgodnie z harmonogramem zawartym w białej księdze – rodzaj prospektu emisyjnego dla tokenów – po zamknięciu emisji mieliśmy zorganizować pozostałą część finansowania z banku lub środków własnych, a budowała miała się rozpocząć w II kwartale 2021 r, dzieje się dokładnie to, co założyliśmy – informował w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Rahim Blak, CEO Copernica.

Ten projekt nie został zgłoszony do aukcji, ponieważ spółka oceniła, że nie będzie można w niej uzyskać atrakcyjnej ceny za energię.

– Nie planujemy startować w aukcjach, planujemy natomiast mieć ostatecznie jak najwięcej farm w swoim portfelu. Jeżeli warunkiem będzie sprzedaż części projektów, aby finansować nimi wkład własny, który pozwoliłby nam uzyskać dofinansowanie, zrobimy to, ale pomysłów na finansowanie farm mamy więcej. To m.in. wspomniana  tokenizacja i umowy PPA. Chcemy, aby tokenariusze mieli około 30 proc. każdej farmy, resztę chcemy finansować z kredytów bankowych lub dotacji, a także pieniędzy, które zarobimy ze sprzedaży projektów farm lub energii w modelu PPA – komentował Rahim Blak.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.