Amerykanie wydali werdykt w sporze między producentami paneli PV

Amerykanie wydali werdykt w sporze między producentami paneli PV
Longi Solar

Największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych Longi Solar poinformował o unieważnieniu przez amerykańskie władze patentu, o którego nielegalne wykorzystanie oskarżyła go firma Hanwha Q Cells. Komunikat chińskiego producenta ma związek z ostatnimi wydarzeniami w porcie w Rotterdamie, gdzie zarekwirowano transport jego paneli fotowoltaicznych, które miały trafić m.in. do Polski.

To kolejna odsłona obecnie największego konfliktu w globalnym przemyśle fotowoltaicznym. Po niekorzystnych dla kilku producentów paneli PV werdyktach niemieckiego sądu, który stwierdził, że naruszyli oni patenty firmy Hanwha Q Cells, teraz kolejne roszczenia koreańskiej firmy odrzucił amerykański urząd patentowy.

Konflikt wokół praw do rozwiązań zastosowanych przy produkcji ogniw PERC – obecnie najszerzej stosowanych na rynku solarnym – sięga 2019 r. Wówczas koreańska grupa Hanwha Q Cells wystąpiła do sądów w Niemczech i USA o stwierdzenie naruszenia własności intelektualnej w obszarze technologii PERC przez kilku czołowych producentów ogniw i paneli PV.

REKLAMA

We wniosku skierowanym do niemieckiego sądu w Dusseldorfie Hanwha Q Cells zgłosiła naruszenie jej patentów stosowanych w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM przez producentów ogniw i modułów JinkoSolar oraz REC Group.

We wniosku skierowanym do niemieckiego sądu Q Cells miał wskazać na naruszenie praw do technologii, na którą otrzymał ochronę patentową w roku 2014 i która ma być chroniona jeszcze do roku 2028. Przyznana ochrona ma obejmować także rynki francuski, brytyjski, włoski i hiszpański. Chodziło o technologię PERC stosowaną w ogniwach fotowoltaicznych, którą Q Cells wykorzystuje od roku 2012.

Korzystnie dla Hanwha Q Cells rozstrzygnięto również sprawę prowadzoną w chińskim urzędzie patentowym, która została uruchomiona w połowie 2019 roku po złożeniu przez Longi Solar wniosku o uznanie za nieważne patentów w zakresie technologii ogniw fotowoltaicznych PERC, do których prawa zgłasza Q Cells.
Chiński urząd patentowy potwierdził zasadność roszczeń koreańskiej grupy, uznając, że Q Cells posiada prawo do ochrony patentów w zakresie technologii będących przedmiotem sporu i że są one chronione na terenie Państwa Środka będącego zagłębiem produkcji ogniw i modułów PV.

Z kolei w USA Hanwha Q Cells złożyła podobny wniosek w amerykańskim sądzie w Delawere oraz w federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego (US International Trade Commission), w tym przypadku oskarżając o naruszenie ich patentów firmy JinkoSolar, REC Group oraz Longi Solar.

O ile sąd w Dusseldorfie poparł roszczenia Koreańczyków (po złożeniu apelacji sprawa jest jeszcze w tok), o tyle Amerykański sąd działający w ramach federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego odrzucił roszczenia Hanwha Q Cells.

REKLAMA

Teraz kolejną decyzję stwierdzającą bezpodstawność zarzutów wydał amerykański urząd patentowy U.S. Patent and Trademark Office (USPTO). Decyzja jest datowana na 28 czerwca, jednak Longi poinformował o niej dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia.

W swojej decyzji USPTO uznał roszczenia Hanwha Q Cells związane z ochroną patentową w zakresie określonych technik stosowanych przy produkcji ogniw PERC za bezpodstawne.

Longi komentuje, że decyzja Amerykanów jest zbieżna z jego oceną, która była podstawą do złożenia wniosków o unieważnienie patentów przyznanych Q Cells w wybranych krajach.

– Longi respektuje prawa do własności intelektualnej i rozumie, że ochrona patentowa odgrywa ważna rolę w procesach technologicznych. Jednocześnie nieważne patenty i próby ich ochrony wpływają negatywnie na branżę i zaangażowane przedsiębiorstwa. Longi będzie nadal zwalczać bezpodstawne zapewnienia o naruszaniu patentów, inwestując w walkę przeciwko nieważnym patentom – czytamy w oświadczeniu chińskiej firmy.

W odpowiedzi na decyzję amerykańskich władz patentowych, którą otrzymał PV Magazine, Hanwha Q Cells zapewnia, że uznaje ją, zaznaczając jednak, że Amerykanie nie wzięli pod uwagę decyzji chińskiego urzędu patentowego, który uznał argumenty koreańskiej firmy. Q Cells podkreśliło, że decyzja USPTO dotyczy innych technologii niż będące przedmiotem postępowań prowadzonych w Europie i nie będzie mieć na nie wpływu.

Europejski problem Longi

Inaczej rozwija się sytuacja w Europie. Ostatnią, bolesną dla Longi Solar konsekwencją postępowań i decyzji sądu w Dusseldorfie było zatrzymanie w porcie w Rotterdamie transportu paneli tej firmy, które miały trafić na rynki europejskie – do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski.

Holenderskie władze celne zatrzymały transport modułów marki Longi Solar, które przypłynęły do portu w Rotterdamie.

Decyzja Holendrów wynika z uznania wniosku, z którym Q Cells wystąpił do nich, aby powstrzymywać sprzedaż modułów zawierających technologie, których nielegalne wykorzystanie stwierdził sąd w Dusseldorfie.

PV Magazine podawał, że moduły mają zostać zwrócone właścicielom pod warunkiem zapewnienia, że nie będą one sprzedawane na rynkach wskazanych w decyzji niemieckiego sądu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.