Mikroinwerter do fotowoltaiki na balkonie

Mikroinwerter do fotowoltaiki na balkonie
Bosswerk

Niemiecka firma Bosswerk opracowała mikrofalownik przeznaczony do zastosowania w instalacjach fotowoltaicznych składających się z jednego-dwóch modułów fotowoltaicznych, które można umieszczać na balkonie i które wyprodukują energię trafiającą wprost do domowej sieci 230 V. Tego rodzaju instalacja ma się zwracać w cztery lata ale w warunkach niemieckich.

Mikrofalowniki Bosswerk przeznaczone do obsługi balkonowych instalacji fotowoltaicznych – BW-MI300 oraz BW-MI600 – są dostępne w wariantach 300 W lub 600 W.

Rekomendowana przez producenta jest współpraca mikfofalowników z modułami o mocy nominalnej 210-400 Wp w przypadku BW-MI300, natomiast w przypadku BW-MI600 maksymalna moc modułów może być dwukrotnie wyższa. Deklarowana sprawność urządzenia sięga 96,9 proc.

REKLAMA

Rozmiary mikrofalownika w obu wersjach wynoszą 212x229x40 mm, a jego waga sięga 3,5 kg. Urządzenie może pracować w temperaturze od -40 st. C do 65 st. C.

Urządzenia mają zapewniać łatwe połączenie z domową instalacją elektryczną 230 V na zasadzie „plug-in” i umożliwiają bieżący monitoring pracy fotowoltaiki na pomocą aplikacji na telefon czy PC.

REKLAMA

Bezpieczeństwo przyłączenia i użytkowania we współpracy z domową instalacją elektryczna ma zapewniać certyfikat VDE 4105.

Falowniki współpracują z modułami fotowoltaicznymi zaprojektowanymi do zastosowania na balkonach, które oferuje inna niemiecka firma Greenakku.

Mikrofalowniki są dostępne w sklepie Greenakku w cenie 149 EUR (BW-MI300) oraz 259 EUR (BW-MI600). Producent oferuje na nie 12-letnią gwarancję.

Instalacja składająca się z mikrofalownika Bosswerk oraz modułu o mocy 360 Wp od Greenakku to koszt około 400 EUR.

Według Greenakku instalacja składająca się z balkonowego modułu o mocy 360 Wp może dostarczyć rocznie około 400 kWh energii elektrycznej, a mając na uwadze wysokie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Niemczech, sięgające ok. 0,3 EUR/kWh, użytkowanie takiej instalacji może zapewnić w skali roku oszczędności sięgające 120 EUR.

Niemiecka firma zapewnia, że realny zwrot z inwestycji w balkonowy system fotowoltaiczny w takich warunkach sięga około 4 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.