Hyundai opracował moduły przeznaczone do pracy na wodzie

Hyundai opracował moduły przeznaczone do pracy na wodzie
Hyundai Energy Solutions

W zatoce Haechang zlokalizowanej w hrabstwie Goheung w południowokoreańskiej prowincji Jeollanam zostanie wybudowana pływająca farma fotowoltaiczna o mocy 88 MW. Wszystkie panele do realizacji tego projektu dostarczy koreański Hyundai Energy Solution.  

Jak wynika z informacji PV Magazine, w tym projekcie wykorzystane zostaną specjalnie zaprojektowane pod tego typu projekty pływających systemów fotowoltaicznych moduły bifacjalne AquaPower o mocy wyjściowej 485W i sprawności 21 proc.

Moduły wykonane są w popularnej technologii PERC, a same ogniwa przecięte na pół mają wymiar 166x83mm.

REKLAMA

Napięcie w obwodzie otwartym waha się w zakresie 53,2-54,1 V, a prąd zwarcia wynosi 11,13-11,38 A. Pojedynczy panel waży 25,3 kg przy wymiarach 2228 x 1038 x 40 mm.

W zakresie bezpieczeństwa moduł ma stopień ochrony IP 68, jest zamknięty w warstwie z elastomeru poliolefinowego (POE), posiada szkło hartowane, powłokę antyrefleksyjną oraz przezroczyste warstwy tylną i przednią.

Moduły dla tego projektu zostaną wyprodukowane niedaleko docelowego miejsca inwestycji, w fabryce firmy o mocy 1,35 GW w hrabstwie Eumseong w południowokoreańskiej prowincji Chungcheong, co dodatkowo pozwoli zmniejszyć ślad węglowy dla całego procesu budowy systemu.


Wartość projektu, na którego realizację zamówienie pozyskał Hyundai Energy Solution, wynosi 33,5 mld KRW, czyli około 29,3 mln USD.

REKLAMA

Hyundai Energy Solutions produkuje – oprócz modułów – także m.in. falowniki oraz systemy magazynowania energii.

To nie pierwszy tak duży projekt fotowoltaiczny, który realizuje koreańska firma. Na koncie ma między innymi budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 65 MW w południowokoreańskim mieście Seosan czy montaż instalacji o mocy 60 MW w St George w Australii.

W Korei Południowej zainteresowanie pływającymi systemami fotowoltaicznymi wzrasta z uwagi na ograniczenia dla budowy farm fotowoltaicznych na gruncie.

Koreański rząd przyjął cel dojścia do neutralności klimatycznej do 2050 r. W tym celu trwają poszukiwania potencjalnych lokalizacji dla kolejnych pływających systemów fotowoltaicznych. Władze Korei Płd. ogłosiły już m.in. plan budowy pływających systemów PV o mocy około 2,1 GW.

Pojedyncza elektrownia o takiej mocy ma powstać w regionie Saemangeum tuż u wybrzeży Korei Południowej. Całkowity koszt tej inwestycji został oszacowany na około 4 mld USD. Nie będzie to jednak największa elektrownia fotowoltaiczna na wodzie.

Najnowsze doniesienia mówią o tym, że na indonezyjskiej wyspie Batam ma powstawać pływająca elektrownia fotowoltaiczna o mocy sięgającej 2,2 GW, a dodatkowo cały system zostanie wyposażony w magazyn energii o pojemności aż 4 GWh. Inżynierowie zakładają, że ta instalacja będzie w stanie wytworzyć w ciągu roku około 2,6 TWh energii. Budowa wielkiej pływającej elektrowni PV ma się rozpocząć w 2022 roku, a jej zakończenie przewidziano na rok 2024.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.