Enea ułatwi wytwórcom energii wypełnianie obowiązku SOGL

Enea ułatwi wytwórcom energii wypełnianie obowiązku SOGL
Enea

Portal Wytwórcy uruchomiony przez Eneę Operator ma usprawnić współpracę operatora sieci z wytwórcami energii elektrycznej. Dane, które wytwórcy są zobowiązani przekazywać operatorom systemu dystrybucyjnego zgodnie z tzw. wytycznymi SOGL, mają być importowane bezpośrednio do portalu za pomocą intuicyjnego narzędzia.

Enea Operator przypomina, że od początku roku wytwórcy energii elektrycznej na mocy wytycznych SOGL (System Operation Guidelines) są zobligowani do regularnego przesyłania operatorom systemu dystrybucyjnego prognoz dotyczących produkcji energii. Więcej na ten temat w artykule: Jest nowy obowiązek dla producentów energii odnawialnej i jest problem.

Nowe narzędzie informatyczne przygotowane przez Eneę Operator ma umożliwić sprawne przekazywanie danych zgodnie z przydzielonymi uprawnieniami, bez konieczności korzystania z ogólnodostępnych arkuszy kalkulacyjnych, udostępniając wytwórcom wszystkie niezbędne informacje pomiarowe dotyczące ich źródeł wytwórczych w celu weryfikacji.

REKLAMA

Platforma ma dawać możliwość uzyskania szerokiego spektrum danych, ich bieżącą aktualizację oraz prezentację w formie tabelarycznej i graficznej.

Jak zapewnia Marek Szymankiewicz, wiceprezes Enei Operator ds. infrastruktury sieciowej, portal został uruchomiony w celu skutecznej, dwukierunkowej komunikacji pomiędzy wytwórcą i operatorem sieci.

– Zdajemy sobie sprawę, że nowe obowiązki wynikające z przepisów prawa i rozporządzenia Unii Europejskiej przysporzyły dodatkowej, analitycznej pracy przedsiębiorcom posiadającym wytwórcze źródła energii. Tworząc portal chcieliśmy ich wesprzeć, zachęcając do dalszego rozwoju OZE. Wytwórcy są znaczącymi użytkownikami sieci energetycznej, a ich działalność ma bezpośredni wpływ nie tylko na pracę Operatora Systemu Przesyłowego, ale także na działanie firm z reprezentowanego przez naszą spółkę sektora dystrybucji – komentuje Marek Szymankiewicz.


Portal został uruchomiony w połowie tego miesiąca. Obecnie mają trwać prace nad weryfikacją wniosków i przesłaniem danych pierwszego logowania do portalu.

Enea Operator przygotowała także specjalny filmowy instruktarz w formie webinarium, który krok po kroku wyjaśnia sposób poruszania się po portalu. Materiał jest dostępny na stronie internetowej operator.enea.pl w zakładce „Dla wytwórców”.

Po zalogowaniu do portalu wytwórca ma uzyskać dostęp do całej bazy wiedzy, w tym do podręcznika użytkownika i instrukcji.

REKLAMA

Spółka przypomina także, że nadal działa specjalny adres poczty elektronicznej: wytworcy@operator.enea.pl, na który można kierować wszelkie pytania dotyczące aktywacji konta oraz zasad funkcjonowania Portalu Wytwórcy.

Wytyczne SOGL stanowią część rozporządzenia Komisji Europejskiej i dotyczą pracy systemu przesyłowego energii elektrycznej. Określają wymagania, które zapewniają bezpieczeństwo pracy i utrzymanie poziomów częstotliwości systemu elektroenergetycznego.

Definiują także sposób wykorzystania jego zasobów przez operatorów systemów przesyłowych (OSP), operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) i wytwórców, których wartość mocy zainstalowanej źródła wytwórczego energii elektrycznej jest większa lub równa 0,2 MW.

Enea Operator jest jednym z czterech największych operatorów systemu dystrybucyjnego w Polsce.

W drugim kwartale 2021 r. w sieci zarządzanej przez Eneę Operator pojawiło się kilkanaście tysięcy nowych wytwórców energii odnawialnej – w zdecydowanej większości korzystających z mikroinstalacji fotowoltaicznych.

W minionym kwartale do sieci dystrybucyjnej spółki przyłączonych zostało 11 052 mikroinstalacji wykonanych wyłącznie w technologii fotowoltaicznej. Ich łączna moc wyniosła 87,3 MW.

W efekcie na koniec pierwszego półrocza 2021 roku liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w sieci tego operatora wzrosła do 80 tys. Ich skumulowana moc wynosi 573 MW.

Do tego w ostatnim kwartale w sieci Enei Operator przybyło 30 nowych źródeł odnawialnych niezaliczanych do grupy mikroinstalacji, a więc ich jednostkowa moc przekraczała 50 kW.

W tym przyłączono 26 większych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 73,4 MW, a także cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 91 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o