Unimot wykorzysta cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne z USA

Unimot wykorzysta cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne z USA
Unimot

Unimot niedawno uruchomił własną produkcję modułów fotowoltaicznych, które są wytwarzane w Sędziszowie Małopolskim, jednak w swoich projektach wykorzysta również panele innego producenta amerykańskiej firmy First Solar, która wytwarza je z wykorzystaniem niszowej technologii CdTe.

Grupa Unimot poinformowała, że za pośrednictwem firmy Getka amerykański producent cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych First Solar dostarczy do Polski moduły o mocy 30 MW.

Unimot i Getka ogłosiły równocześnie podpisanie porozumienia o współpracy z amerykańską firmą NuScale w celu wdrożenia w Polsce technologii małych reaktorów modułowych (SMR).

REKLAMA

Moduły fotowoltaiczne First Solar będą dostarczane do naszego kraju od pierwszego kwartału 2022 r. z możliwością rozszerzenia dostaw wraz z rozwojem portfela projektów fotowoltaicznych Unimotu.

– W lipcu 2021 r. uruchomiliśmy własną linię produkcyjną paneli fotowoltaicznych w fabryce w Sędziszowie Małopolskim, które będą dostępne w ofercie należącej do nas marki AVIA Solar, a dzięki nawiązanej współpracy z First Solar, za pośrednictwem spółki Getka, uzupełnimy naszą lokalną produkcję o panele pochodzące ze Stanów Zjednoczonych – komentuje Adam Sikorski, prezes Unimot.

W Sędziszowie mają powstawać przede wszystkim bazujące na ogniwach monokrystalicznych tradycyjne moduły o mocach sięgających 360-370 W.

Unimot planuje jednak wdrożenie do produkcji także modułów na trójkątnej podstawie, aby zwiększyć w ten sposób wykorzystanie powierzchni dachowych, częściowo transparentnych modułów typu szyba-szyba, a ponadto lżejszych, elastycznych modułów bez tradycyjnej aluminiowej ramy, które będzie można stosować na łodziach czy kamperach, ale także dachach, na których nie można montować tradycyjnych modułów z uwagi na ograniczenia związane z obciążeniem.

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne First Solar Unimot chce natomiast zastosować we własnych projektach elektrowni fotowoltaicznych.

Moduły First Solar najnowszej generacji, bazujące na warstwie tellurku kadmu (CdTe), są dostępne w dwóch wariantach mocy nominalnej 420-450 W oraz 430-450 W. Ich sprawność sięga 18,3 proc.

Niedawno First Solar pochwalił się, że jest liderem w jeszcze jednej dziedzinie. Amerykańska firma twierdzi w komunikacie, że jej panele fotowoltaiczne charakteryzuje najniższa na rynku, gwarantowana degradacja początkowej sprawności, mająca wynosić przeciętnie 0,2 proc. w skali roku, co ma być wynikiem o 60 proc. lepszym od przeciętnej degradacji krystalicznych modułów.

W efekcie First Solar gwarantuje, że jego moduły najnowszej serii 6 nawet po 30 latach eksploatacji mają posiadać przynajmniej 92 proc. początkowej efektywności.

Świetne parametry jeśli chodzi o degradację mają być efektem zastosowania w modułach First Solar autorskiej technologii określanej jako Copper Replacement (CuRe), która pozwala zastąpić stosowaną w modułach miedź pierwiastkami z grupy V (VA, VB).

Moduły cienkowarstwowe, które produkuje First Solar, mają charakteryzować się ponadto lepszymi właściwościami – w porównaniu do modułów krystalicznych – jeśli chodzi o pracę przy podwyższonych temperaturach oraz przy częściowym zacienieniu, co przekłada się na wyższe uzyski energii. Deklarowany przez First Solar współczynnik temperatury wynosi tylko -/+0,28 proc. na 1 st. C.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.