Gigant na rynku OZE uruchamia crowdfunding. Zapewni zwrot do 5,5 proc.

Gigant na rynku OZE uruchamia crowdfunding. Zapewni zwrot do 5,5 proc.
Enel Green Power

Włoska grupa energetyczna Enel należąca do największych inwestorów na globalnym rynku odnawialnych źródeł energii uruchomiła platformę crowdfundingową, w ramach której zaoferuje obywatelom Włoch sprzedaż udziałów w nowych inwestycjach. Pierwszeństwo będą mieć mieszkańcy regionów, w których będą realizowane poszczególne projekty. Zyskają oni także prawo do wyższej dywidendy niż pozostali udziałowcy. 

Enel Green Power, który do tej pory zrealizował inwestycje w odnawialne źródła energii już o mocy około 50 GW, uruchomił internetową platformę crowdfundingową w ramach projektu o nazwie Scelta Rinnovabile, który ma umożliwić mieszkańcom Włoch partycypację w realizowanych inwestycjach.

Enel podkreśla, że chce w ten sposób pobudzić inwestycje w OZE we Włoszech, zwiększając jednocześnie poziom akceptacji dla nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych ze strony lokalnych społeczności.

REKLAMA

W pierwszej kolejności taki model inwestycji zostanie zaproponowany w projekcie farmy fotowoltaicznej o mocy 17 MW, którą włoski koncern energetyczny zrealizuje w miejscowości Poggio Renatico w położonym na północy Włoch regionie Emilia Romagna.


REKLAMA

Ilość energii, którą wyprodukuje ta instalacja, ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez 8,3 tys. włoskich gospodarstw domowych. Dodatkowa korzyść to uniknięta co roku emisja CO2 w ilości 11 tys. ton.

Możliwość zakupu udziałów w tym projekcie zyskali najpierw, przez pierwsze dwa tygodnie od uruchomienia crowdfundingu, mieszkańcy Poggio Renatico, którym zostanie jednocześnie zapewniony wyższy zwrot z inwestycji niż w przypadku pozostałych inwestorów. Możliwość skorzytsania z oferty Enel zostanie przy tym ograniczona tylko do pełnoletnich obywateli Włoch.

Każdy z uczestników projektu Scelta Rinnovabile może zainwestować w farmę fotowoltaiczną kwotę w przedziale 100-5000 euro. Mieszkańcy Poggio Renatico, którzy zdecydują się na taką inwestycję, zyskają gwarancję zwrotu na poziomie 5,5 proc. Pozostałym inwestorom zostanie zapewniony zwrot wynoszący 4,5 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.