Projekty domów – czy warto zdecydować się na gotowe propozycje?

Projekty domów - czy warto zdecydować się na gotowe propozycje?

Gotowe projekty domów to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. To nie tylko kwestia oszczędności, ale i możliwości realnego ocenienia już na wstępnie, czy projekt pasuje do naszych wyobrażeń i potrzeb, czy jest od nich zdecydowanie dalej. 

Projekty domów  czy architekt to zawsze dobre rozwiązanie?

Wiele osób jest przekonanych, że projekty domów parterowych wymagają współpracy z architektem i powinny powstawać od zera w porozumieniu między projektantem a inwestorem. Nie da się jednak ukryć, że tego typu współpraca jest kosztochłonna, często trwa dość długo i niestety nie zawsze kończy się tak, jakby życzył sobie tego klient. Oczywiście udana współpraca tego typu jest w stanie sprawić, że twój projekt domu będzie idealnie odpowiadał na potrzeby, marzenia i oczekiwania domowników. Niestety często jednak zarówno projekty domów jednorodzinnych, jak i te bardziej rozbudowane niekoniecznie odzwierciedlają to, jak wymarzył je sobie klient. Niestety zdarza się również nierzadko, że na etapie przenoszenia projektu na konkretne warunki budowlane pojawia się znacznie więcej problemów. To wszystko sprawia, że coraz większa grupa klientów kupuje projekty domów piętrowych, które powstają na gotowym już szablonie, a potem jedynie są modyfikowane. 

REKLAMA

Gotowe projekty domów a dostosowanie

Projekt domu jednorodzinnego, który jest już gotowy, może oczywiście zostać zrealizowany w całości. Z powodzeniem jednak można poddać go modyfikacji i często tak nie właśnie dzieje. Gotowy projekt domu jest zmieniany nieco na podstawie konkretnych potrzeb domowników, warunków zabudowy, drobnych szczegółów, na których wprowadzeniu zależy klientowi. Takie gotowe projekty domów jednorodzinnych znacznie szybciej i łatwiej zaadoptować do konkretnej sytuacji niż tworzyć projekt zupełnie od podstaw. Wiele tutaj zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy obowiązujących na danym terenie. I z koniecznością takiego dopasowania liczą się wszyscy projektujący.

REKLAMA

Zalety gotowych projektów

Zarówno projekty domów energooszczędnych, jak i tych przygotowywanych do tradycyjnego budownictwa, są przede wszystkim zdecydowanie tańsze niż zakup projektu, który architekt ma stworzyć od zera. Różnice w tym przypadku potrafią być naprawdę ogromne. Projekty domów parterowych zamówione u architekta potrafią kosztować nawet 10 razy więcej niż ich gotowe odpowiedniki. Oszczędzone w ten sposób fundusze można przeznaczyć na wykończenie domu. Druga ważna kwestia to oszczędność czasu — na gotowy projekt czasu nie musisz czekać, możesz go mieć właściwie od ręki. Oszczędzasz czas, eliminujesz ryzyko wielu stresowych sytuacji, a jednocześnie przyśpieszasz rozpoczęcie prac budowlanych. Gotowy projekt to szansa na to, że szybciej wprowadzisz się do wymarzonego domu. Wraz z gotowym projektem domu otrzymujesz jego wizualizację, łatwiej więc podejmować ci decyzje, szacować, ile czasu potrzebne jest na wykonania poszczególnych etapów.

Łatwiej także ocenić koszty inwestycji. Przede wszystkim jednak gotowe projekty domów związane są ze znacznie mniejszym ryzykiem problemów, które mogłyby pojawić się na etapie wprowadzania projektu w życia. Są ona z reguły lepiej przemyślane, poprawione na bazie wcześniejszych doświadczeń, aktualizowane w oparciu o komentarze wcześniejszych klientów. To sprawia, że z czasem doprowadzane są one właściwie do perfekcji. Odpowiadają także zmianom w prawie budowlanym, dzięki czemu są wolne od błędów, które często pojawiają się w projektach tworzonych od zera. Gotowy projekt to znacznie więcej możliwości niż ograniczeń, które ograniczeniami są tylko z pozoru. 

 

artykuł sponsorowany