Praca jako monter instalacji fotowoltaicznych – czy warto?

Praca jako monter instalacji fotowoltaicznych - czy warto?

Czy warto podjąć pracę jako monter instalacji fotowoltaicznych? Biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na tego typu usługi i perspektywę pewnej pracy co najmniej na kilka lat, na pewno warto rozważyć taką ofertę. Zobacz, na czym polega praca montera, jakie kwalifikacje są wymagane i ile można w tej branży zarobić.

Jakie obowiązki ma monter fotowoltaiki?

Teoretycznie już sama nazwa zawodu wskazuje na przypisane do niego obowiązki, ale przyjrzyjmy się im bliżej. Praca jako monter fotowoltaiki to nowy zawód na rynku i nie każdy wie, na czym polega.

REKLAMA

Sama fotowoltaika należy do segmentu tzw. nowych technologii, w tym przypadku chodzi o energię odnawialną lub tzw. zieloną. Praca w fotowoltaice ma na celu przystosowanie budynku (może to być budynek mieszkalny, gospodarczy lub publiczny, np. sklep) do pobierania energii słonecznej i przetwarzania ją na elektryczną. Dzięki temu nie tylko oszczędza się pieniądze, ale też przyczynia do dbałości o planetę.

Od strony technicznej praca fotowoltaika polega na zamontowaniu paneli solarnych, połączeniu ich z falownikiem i przyłączeniu całości do domowej instalacji elektrycznej. Tym właśnie zajmuje się monter fotowoltaiki.

Jakie wykształcenie i uprawnienia musi posiadać monter fotowoltaiki

Nikt nie zapyta montera fotowoltaiki o wykształcenie, bo ono w tym przypadku nie ma znaczenia. Natomiast warto wiedzieć, że monter fotowoltaiki powinien mieć certyfikat UDT (Urząd Dozoru Technicznego) ważny pięć lat. Niezbędne jest też uprawnienie SEP kategorii E i D zezwalające na kontakt z prądem. Ponadto kandydat na instalatora musi ukończyć odpowiedni kurs w placówce posiadającej akredytację i zdać egzamin państwowy.

Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga ingerencji w pokrycie dachu, monter musi więc znać się na dekarstwie. Uruchomienie instalacji wymaga znajomości instalacji elektrycznych, niezbędna więc będzie wiedza z tej dziedziny – pomiary elektryczne, konfigurowanie falowników prądu, planowanie i instalowanie okablowania elektrycznego. Do tego przyda się wiedza techniczna i ogólnobudowlana.

Czy monter fotowoltaiki to perspektywiczny zawód?

Odnawialne źródła energii postrzegane są jako bardziej ekologiczne i przyszłościowe. W ramach dbałości o klimat i walki z jego ociepleniem planowane jest całkowite odejście od węgla. Jednocześnie ceny prądu stale rosną i coraz więcej gospodarstw domowych postrzega panele fotowoltaiczne jako sposób na realne oszczędności i kontrolę wydatków na energię elektryczną.

REKLAMA

Obecnie w Polsce mamy około szesnastu milionów gospodarstw domowych, z czego tylko pół miliona jest wyposażone w fotowoltaikę. Wyraźnie więc widać, jak wiele jeszcze pozostało do zrobienia.

Biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na rynku oraz stale rosnące ceny prądu i gazu, można mieć przekonanie graniczące z pewnością, że fotowoltaika jeszcze długi czas będzie intratnym zajęciem, a praca przy niej na pewno będzie opłacalna.

Ile zarabia monter fotowoltaiki?

I tu dochodzimy do tego, co najbardziej interesuje potencjalnych instalatorów, którzy mają dylematy typu: praca, fotowoltaika, czy warto…?

Jak we wszystkich branżach, tak i w tej zarobki uzależnione są od wielu czynników. Do najważniejszych należą:

  • doświadczenie,
  • uprawnienia (początkujący monter może być pomocnikiem do przysłowiowego podawania narzędzi, zanim zdobędzie stosowne uprawnienia),
  • forma zatrudnienia,
  • województwo,
  • ewentualne premie.

Monter pracujący na umowę o pracę dostaje miesięcznie około 4000 zł brutto. Trzeba się jednak liczyć z tym, że praca będzie miała charakter sezonowy. Instalacje przeprowadza się od wiosny do jesieni, ze względu na warunki atmosferyczne prace są zawieszane na zimę. W tej sytuacji niektóre firmy podpisują umowy na czas określony lub umowy zlecenie na kilka miesięcy.

Najwięcej zarabia osoba, która jest odpowiedzialna za całość instalacji, czyli wykonująca pomiary, podpisująca dokumenty. Bardzo często jest to osoba prowadząca własną działalność gospodarczą i zatrudniająca pomocników. Zarobki „szefa” są oczywiście wyższe niż podwładnych. W szczycie sezonu mogą dochodzić do 10 000 zł brutto.

Jeśli interesuje cię praca w charakterze montera fotowoltaiki sprawdź oferty praca fotowoltaika

 

artykuł sponsorowany