Ilu prosumentów sięga po dotacje z czwartej edycji Mojego Prądu?

Ilu prosumentów sięga po dotacje z czwartej edycji Mojego Prądu?
Soltech Energy

Od dwóch tygodni można składać wnioski o dotacje z czwartej edycji programu Mój Prąd. Do tej pory Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarejestrował ponad 500 wniosków, a znacznie większa liczba aplikacji jest w trakcie przygotowania.

Od połowy tego miesiąca można składać wnioski o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii elektrycznej i ciepła oraz systemy zarządzania energią w czwartej edycji programu Mój Prąd.

Na razie do dyspozycji w naborze jest 350 mln zł. Być może Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znajdzie dodatkowe środki, co pozwoli na zwiększenie tej kwoty. Fundusz potwierdza, że prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania dodatkowych pieniędzy, jednak na razie nie podaje konkretnych informacji na ten temat.

REKLAMA

Z dotacji udostępnionych w Moim Prądzie 4.0 mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, którzy będą rozliczać wytwarzaną energię z fotowoltaiki w ramach wprowadzonego na początku tego miesiąca systemu net-billingu. W przypadku prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji wcześniej i zaczęli rozliczanie w formie opustów, konieczne jest – aby uzyskać dotację – przejście na net-billing.

Okres kwalifikowalności wydatków został ustalony na 1 lutego 2020–31 grudnia 2023 roku, przy czym rozpoczęcie inwestycji jest rozumiane jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego.

Jeśli wnioskodawca oprócz zainstalowania fotowoltaiki zdecyduje się również na inwestycję w domowy magazyn energii elektrycznej, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią, łącznie może pozyskać z Mojego Prądu nawet 20,5 tys. zł dotacji.

Więcej na temat wysokości dotacji na poszczególne urządzenia objęte czwartą edycją Mojego Prądu w artykule: Ruszają dotacje dla prosumentów z Mojego Prądu 4.0. Znamy szczegóły.

Spore zainteresowanie

Ile wniosków o dotacje złożono w nowej edycji Mojego Prądu w pierwszych dwóch tygodniach naboru? NFOŚiGW zapewnia, że czwarty nabór w programie Mój Prąd cieszy się sporym zainteresowaniem potencjalnych beneficjentów. Na razie złożono już kilkaset wniosków, ale liczba rozpoczętych aplikacji wskazuje, że w kolejnych dniach może być ich znacznie więcej.

Fundusz podaje, że do 27 kwietnia zarejestrowano 544 wniosków. To mniej, niż składano w poprzednich edycjach Mojego Prądu, jednak w kolejnych dniach liczba wniosków w Moim Prądzie 4.0 powinna wyraźnie wzrosnąć.

Do środy (27 kwietnia) zareejestrowano rozpoczęcie wypełniania ponad 9 tys. wniosków w wersji roboczej, które formalnie jeszcze nie zostały złożone za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD), ale były w przygotowaniu i czekały na uzupełnienia danych, załączników czy podpisów.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Fundusz zwraca ponadto uwagę na duże zainteresowanie kontaktami potencjalnych wnioskodawców poprzez infolinię.

Jak podaje Agnieszka Szmit z Wydziału Komunikacji Społecznej NFOŚiGW, dziennie w mailach przychodzi ponad 100 zapytań od osób, które proszą o dodatkowe szczegóły w sprawie zasad otrzymania dotacji. Ponadto kilkaset pytań otrzymuje infolinia.   

Na razie NFOŚiGW nie udziela inforamcji, na jakie urządzenia chcą pozyskać dotacje dotychczasowi wnioskodawcy. – Na ten moment nie dysponujemy jeszcze szczegółowymi danymi, na jakie rozwiązania zostały złożone wnioski – informuje Agnieszka Szmit.

Nabór wniosków w czwartej edycji programu Mój Prąd ma być prowadzony do 22 grudnia 2022 roku lub do wyczerpania środków. Umowy o dofinansowanie będą podpisywane do końca przyszłego roku. Do tego czasu przewidziano również wydatkowanie środków.

Przeczytaj także: Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna z dotacją z Mojego Prądu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.